BUX 139094.01 -0,15 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rohammunkában készül fel Szlovákia az euróra

2008. július 6. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Holnap tisztázódhat Szlovákia jövő januártól esedékes eurócsatlakozásának utolsó lényeges momentuma, hiszen az Európai Bizottság (EB) javaslata nyomán kiderül, milyen lesz a korona/euró végső árfolyama. Szlovák banki szakemberek szerint a kurzus nagy valószínűséggel a mostani középárfolyam (30,126 korona/euró) lesz, legalábbis az EB várhatóan erre tesz javaslatot (a valutaövezet bővítéseikor a belépők eddig rendre elfogadták az uniós ajánlatot). 2008 júliusa és december vége között még lesz piaci korona/euróárfolyam is, elvben függetlenül a végleges konverziós kurzustól. Legkésőbb augusztus 8-ától az üzletekben, éttermekben, szolgáltatóhelyeken és boltokban be kell vezetni a kettős árazást, de az euróban feltüntetett, a végleges árfolyamon számolt árak ekkor még csak azt a célt szolgálják, hogy a polgárok szoktassák magukat az eurós értékekhez. Ha viszont fizetéskor ez idő alatt valaki esetleg euróban egyenlíti ki a számlát, akkor a végösszeg nem feltétlenül lesz azonos az árcédulán feltüntetettel, mivel az év végéig még a piaci árfolyam szerint számolnak. A kettős ármegjelenítés 2009 végéig kötelező, és kiterjed az állampolgárok pénzügyeire is, azaz így fogják közölni a béreket, a nyugdíjakat, a társadalombiztosítási juttatásokat és a bankszámlakivonatokat. (A banki kölcsönöket, megtakarításokat, törlesztőrészleteket 2009 januárjában automatikusan és díjtalanul átszámítják euróra, a kamatfeltételek szintén változatlanok maradnak.) A polgároknak az állammal szembeni befizetések végösszegét lefelé kerekítik majd, míg az állam által a részükre folyósított összegeket felfelé igazítják. Ez nem jelent nagy nyereséget a polgárok számára, például az átlagnyugdíj esetében havi szinten 1,50 koronának (12 forint) megfelelő többletjuttatást eredményez. A kerekítés a következő elv alapján működik: a tizedesvessző utáni harmadik szám a mérvadó, ha ez 5 vagy annál nagyobb, akkor felfelé, ha 4 vagy annál kisebb, akkor lefelé kerekítünk. (Tehát például a 259,597 euró a kerekítés után 259,60 euró lesz, a 259,593 euró pedig 259,59 euróra módosul.) Ha a társaságok nem a naptári év alapján zárják az évet, akkor két könyvelést kell elvégezniük: 2008. december 31-éig koronában kell zárniuk, majd 2009 januárjától euróban kell folytatniuk.
A szlovákiai bankok már megegyeztek abban, hogy 2009. január 1-jén, valamint az ott ugyancsak ünnepnapnak számító vízkeresztkor, január 6-án a zökkenőmentes átállás érdekében számos bankfiókot kinyitnak, legalább 4-4 órán át, jellemzően 10 órától 14 óráig. A bankok 2009 első négy napján gyakorlatilag csak a pénzváltással fognak foglalkozni: a pénzátutalásokkal kapcsolatos utasításokat is fogadják, de a műveleteket későbbre halasztják.
Aki pénzkiadó automatát akar használni, annak ébernek kell lennie. A pénzintézetek ugyan azt ígérik, hogy szilveszterkor csupán néhány órára állnak le az automaták, 2008. december 31-én valamennyi, éppen működő pénzautomata még koronát ad ki, január elsejétől viszont már csak eurót. Ezt úgy oldják meg, hogy az év utolsó napjaiban már nem az összes pénzautomatát töltik fel koronával, és ezeket aztán 2009 első óráiban leállítják. Január elsejétől a legkisebb kivehető papírbankó a 10 eurós lesz (a kisméretű 5 eurós címlettel műszaki problémák miatt nem töltik fel a berendezéseket).
Szlovák koronával 2009. január 16-áig lehet fizetni - párhuzamosan az euróval -, a visszajárót már kötelezően euróban adják. Elkerülendő, hogy a boltok pénzváltó helyekké váljanak, az euró bevezetését szabályozó tavaly elfogadott törvény értelmében, ha a vásárolt áru vagy szolgáltatás értékét több mint négyszeresen meghaladó címletű koronával akar valaki fizetni, akkor ez visszautasítható. Például ha valaki 5 kiflit akar venni 10 koronáért, és ezt 100 koronással akarja kiegyenlíteni, akkor az üzlet alkalmazottja elutasíthatja, mivel neki euróban kötelessége kifizetni a visszajárót.
A fémpénzeket a kereskedelmi bankok 2009. június végéig cserélik be - előfordulhat, hogy limitálják a becserélhető érmék számát -, a Szlovák Nemzeti Bank pedig öt éven át, azaz 2013 végéig. A papírpénzeknél a kereskedelmi pénzintézetek 2009 végéig vállalják a cserét, a jegybank viszont korlátlan ideig, ha úgy tetszik, az idők végezetéig beváltja a koronabankjegyeket.
Tapasztalatok szerint a szlovák kisvállalkozók, egyéni vállalkozók többsége egyelőre halogatja az euróra való átállás előkészületeit, márpedig a regisztrációs pénztárgépeket és a szükséges szoftvereket időben be kellene szerezni. Vladimír Sirotka, a Szlovákiai Kisvállalkozók Szövetségének elnöke úgy becsüli, hogy a kisvállalkozóknak 40 ezer koronába is kerülhet az átállás; a nagyobb társaságok azzal számolnak, hogy éves forgalmuk mintegy 0,3 százalékát nyeli el az euró költsége, azt ma még nem tudni, hogy ez levonható lesz-e az adóalapból. Ján Hochmann, a szlovák pénzügyminisztérium illetékes osztályának vezetője szerint az államapparátus már készül a váltásra, az önkormányzatoknál viszont óriási a csúszás. A pénzügyi tárca első negyedévi felmérése szerint egyetlen falu sem látott neki az átállással járó feladatoknak, a városokban Hochmann szerint valamivel jobb a helyzet

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet