A cseh társaságok külföldi tulajdonosai idén rekordnagyságú osztalékot utalnak haza. A Mladá Fronta Dnes szerint 130-150 milliárd cseh koronára (körülbelül 1,3-1,5 ezer milliárd forint) tehető a kifizetendő osztalék együttes nagysága. Ez az összeg folyamatosan és látványosan nő: 2005-ben 77 milliárd, 2006-ban 108 milliárd, tavaly pedig 114 milliárd korona volt. Ennek hátterében nemcsak az áll, hogy tavaly rekordméretű nyereséget könyveltek el a cseh cégek, hanem az is, hogy a cégek az osztalék hazaküldését előnyben részesítik a tőke visszaforgatása helyett - mondta Pavel Sobísek, az UniCredit Bank elemzője. A Mladá Fronta Dnes szerint az idei legnagyobb osztalék-hazautaló a Telefónica mobiltelefon-társaság lesz, 15,1 milliárd cseh koronával. A Société Généralé kezében levő Komercní Banka 6,4 milliárd, az Erste Bank tulajdonában levő Ceská Sporitelna takarékpénztár pedig 1,7 milliárdot utal anyavállalatának. Nem minden osztalékként kifizetett pénz hagyja el azonban Csehországot, például a CEZ energetikai óriás döntően hazai kisrészvényeseit, továbbá az államot elégíti ki a kifizetésre szánt 6,4 milliárd koronával.
A szlovák társaságok külföldi tulajdonosai is rekordot döntő osztalékot folyósítanak haza. A legnagyobb kifizetés a kassai US Steel acélműhöz kötődik, az amerikai tulajdonosok 575 millió euró osztalékot hagytak jóvá. Ha azonban az összes , külföldi tulajdonban lévő céget vesszük alapul, akkor a Slovenská Sporitelna takarékpénztár becslése szerint a hazautalt összeg elérheti a csúcsnak számító 88 milliárd koronát (705 milliárd forint). A lap szerint ennyi pénzből akár négy további autógyárat is építhetnének. Mária Valachyová, a takarékpénztár elemzője szerint idén a 2007. évinél mintegy tíz százalékkal magasabb a kifizetésre kerülő osztalék. Valachyová arra figyelmeztetett, hogy a már említett 88 milliárdhoz képest az érintett cégek csupán 26 milliárd koronát forgatnak vissza cégeik korszerűsítésébe, ráadásul miközben az osztalékok évről évre nőnek, addig a visszaforgatott tőke nagysága évek óta húszmilliárd korona környékén stagnál.
