BUX 139328.61 0,02 %
OTP 45290 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megrostálják a kórházakat Szlovákiában

2008. június 25. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szlovákiában huszonnégy, jobbára kisebb város kórháza kerül nehéz helyzetbe július elsejétől, mivel az ország piacvezető állami egészségbiztosítója, a Vseobecná Zdravotná Poistovna (VSZP) csökkenti a náluk megrendelt gyógykezelések volumenét, ami osztályok bezárásához vagy akár egész kórházak megszűnéséhez vezethet. (A közel 3 millió ügyféllel rendelkező VSZP 2008 elejétől hat kórházzal teljesen felmondta a szerződést.) Az egészségbiztosító szerint kiértékelték a kórházak munkáját, színvonalát, hatékonyságát, és ennek alapján döntöttek a szerződések felmondásáról, szűkítéséről vagy a feltételek megőrzéséről.
Ugyanígy járt el a legnagyobb magán-egészségbiztosító, a 900 ezer klienssel bíró Dovera is, amely májusban kilenc kórházzal teljesen felmondta a szerződését, 15-tel szemben pedig szűkítette a pénzátutalást, ami kisebb megrendelést is jelent. Igazán azok a kórházak kerültek veszélybe, amelyekkel mindkét, együtt a piac kétharmadát adó biztosító felmondta a szerződést. A VSZP és a Dovera ügyfelei a "lefokozott" kórházakba csak életmentő műtétekre mehetnek, egyébként beutalják őket a területileg legközelebb lévő, teljes szerződéssel bíró kórházba. Marián Petko, a Szlovákiai Kórházak Szövetségének elnöke a pozsonyi Új Szóban így foglalta össze a fejleményeket: "Feltételezhető, hogy a 24 kórház között lesznek olyanok is, amelyek léte veszélybe kerül. Példa erre a vágsellyei kórház, ahol már tömeges elbocsátásokra készülnek. (...) Egyetértek azzal, hogy Szlovákiában sok a kórházi ágy, de az ágyak számának csökkentését arányosan kellene elvégezni, beleértve az egyetemi kórházakat is."

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet