BUX 139098.17 -0,15 %
OTP 45290 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákiában már nem lehet sokszorozni

2008. június 10. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szlovákiában 2007 szeptemberében lépett hatályba az új munkatörvénykönyv, e szerint a heti munkaidő legfeljebb 48 óra - egészségügyi dolgozók esetében 56 óra -, akárhány állása van valakinek. Korábban is 48 óra volt a heti maximum, de állásonként - vagyis elvben annyiszor 48 órát is lehetett dolgozni, ahány állása volt valakinek. Az egészségügyi alkalmazottaktól négy egymást követő hónapnál tovább nem várható el, hogy ledolgozzák a heti megengedett maximális munkaidőt, ráadásul ebbe bele kell egyezniük (nem lehet őket túlórázásra kényszeríteni).
A törvény lehetővé teszi a túlórát az autógyárak alkalmazottai esetében is, de a túlmunkáért 35 százalékkal magasabb bér jár nekik. A munkáltatónak a norma felállításakor tárgyalnia kell a szakszervezetekkel, megegyezés hiányában az illetékes munkafelügyelet ítéli meg, hogy a norma összhangban van-e a jogszabá­lyokkal. Emellett azt az időt, amelyet az alkalmazott készenlétben a munkahelyén tölt, 2007 szeptemberétől munkaidőnek kell tekinteni: minden óráért meg kell kapnia legalább a minimális órabért, még ha nem végez is ténylegesen munkát.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet