BUX 139098.17 -0,15 %
OTP 45290 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákiában is gond a feketemunka

2008. június 4. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szlovákiában 2007 második félévében közel 1300 feketemunkást lepleztek le az ellenőrző szervek. A vizsgált időszakban 11 202 ellenőrzést hajtottak végre, 492 büntetést szabtak ki, összesen 3,376 millió korona (27 millió forint) értékben - írta az Új Szó májusi száma. A legtöbb illegális munkavállalót a rendőrség buktatta le. A feketén dolgozóra jellemzően a kis- és nagykereskedelemben, a vendéglátóiparban és az építőiparban bukkantak az ellenőrök, területi megoszlás szerint pedig a munkanélküliség által leginkább sújtott eperjesi kerület a fertőzött. Emília Krsíková, a szlovák munka-, szociális és családügyi minisztérium államtitkára szerint az illegális munkavállalás leggyakoribb oka, hogy a munkáltatók így akarnak takarékoskodni, hiszen a feketemunkás után értelemszerűen nem fizetnek sem egészségügyi, sem társadalombiztosítási járulékot.
Szlovákia az Európai Unió középmezőnyében helyezkedik el a feketemunka terén. Tizenkettedik azon a listán, amelyet az Eurobarometer 2007 derekán készített az Európai Unió 27 tagországában. Az uniós állampolgárok 5 százaléka vallotta be, hogy az elmúlt egy évben dolgozott illegálisan, Szlovákiában pedig a megkérdezettek 6 százaléka ismerte be a nem legális munkavégzést. A felmérés készítői május és június között az Európai Unió egészére kiterjedő vizsgálódás során több mint 26 ezer állampolgárt faggattak a feketemunkáról. A felmérésből az derült ki, hogy az unió 392,9 millió lakosából 19,7 millióan dolgoztak bevallottan illegálisan az elmúlt egy évben. Az első helyen Dánia áll 18 százalékkal, a második Lettország 15, a harmadik Hollandia 13 százalékkal. Magyarország hét százalékkal szintén a középmezőnybe került, Csehországgal, Ausztriával és Litvániával.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet