BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákia továbbra is Európa-csúccsal vezet

2008. június 3. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szlovákia bruttó hazai terméke (GDP) 2008 első negyedévében az Európai Unióban a legtöbbel, 8,7 százalékkal nőtt, ami ugyan elmaradt az egyszeri és megismételhetetlen 2007. utolsó negyedévi 14,3 százaléktól, ám így is meghaladja a várakozásokat, sőt, a 2007. első negyedévi 8,3 százalékot is - jelentette tegnap a szlovák statisztikai hivatal (SSÚ). Ez két pillérre épült: az egyik a bővülő export (12,2 százalékos növekedés 2007 hasonló időszakához viszonyítva), a másik pedig a felfutó lakossági kereslet (8,4 százalékos növekmény). Az év hátralévő részében az erősödő lakossági fogyasztás tartja magas fordulatszámon a gazdasági növekedést, ám ennek ellenére fokozatosan mérséklődni fog a lendület - mondta Frantisek Bernadic, a hivatal illetékes főosztályvezetője. Az SSÚ 2008-ban éves szinten a GDP 7,9 százalékos növekedésével számol (2007-ben ez az arány 10,4 százalék volt), az éves inflációt pedig 4,1 százalékos szinten várja. A változatlanul gyors növekedés két pozitív velejárója a munkanélküliség mérséklődése, valamint a reálbérek érezhető emelkedése. A munkanélküliek aránya 2008-ban várhatóan 9,8 százalékra olvad a tavalyi 11 százalékról. A legfrissebb adatokból kiviláglik: 2008 első három hónapjában 176,7 ezer szlovák munkavállaló dolgozott külföldön. Ami pedig az átlagbért illeti, 2008 első negyedében 20 443 koronára rúgott (kb. 163 500 forint, 681 euró), ami nominálisan 10,4 százalékkal, reálértéken számolva pedig 6,2 százalékkal magasabb a 2007. első negyedévi szintnél. Az idén az országos átlagbért 22 060 koronára várják (4,9 százalékos reálbér-növekedés) a 2007-es 20 146 korona után.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet