BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A reformok mellé állt a cseh alkotmánybíróság

2008. május 28. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A cseh alkotmánybíróság elutasította az ellenzéki szociáldemokrata és kommunista párt panaszát, és alkotmányosnak minősítette egyes egészségügyi szolgáltatások fizetőssé tételét. A több mint hat hónapos vita után született döntést a testület azzal indokolta, hogy a törvényhozókat tekinti illetékesnek az egészségügyi reform ügyében. Alapvetően politikai kérdésről van szó, és ha az alkotmánybíróság túl nagy aktivitást mutatna bármely reform ügyében, az precedenst teremtene, lehetetlenné téve minden reformtörekvést - mondta Stanislav Balik alkotmánybíró, raportőr. A bíróság három ütemben döntött az idén januárban életbe lépett államháztartási reform ellen tavaly októberben benyújtott panaszokról. Először alkotmányosnak minősítette a jobbközép kormány költségvetési reformjait, áprilisban viszont alkotmányellenesnek ítélte, hogy a betegség első három napjára nem jár táppénz a munkavállalóknak. A mostani, utolsó határozata e tárgykörben óriási győzelem a Mirek Topolánek (képünkön)vezette jobbközép kormánynak. Tomás Julínek egészségügyi miniszter úgy nyilatkozott, hogy a döntés felhatalmazást jelent a reformok folytatására.
A díjak bevezetése nyomán 2008 első negyedévében 18 százalékkal csökkent a járóbeteg-forgalom, 35 százalékkal az ügyeleti igénybevételek száma és 3,5 százalékkal a kórházi ágyfoglalások aránya. Az egészségbiztosítóknak a gyógyszerek finanszírozására fordított kiadásai 16 százalékkal mérséklődtek. Az egészségügyi miniszter szóvivője szerint a vizitdíjak eltörlése éves szinten 4 milliárd cseh korona (kb. 40 milliárd forint) kiesést jelentett volna, ami az évi 200 milliárdos egészségügyi keret 2 százaléka. Január óta 30 koronát (290 forintot) kell fizetni a vizitért, további 30-at a receptfelírásért, 60-at kórházi napidíjként, 90-et az egészségügyi szolgáltatások rendelési időn kívüli igénybevételéért, illetve 90-et a mentőszolgáltatásért. A felső határ évi 5000 korona, az efeletti rész visszaigényelhető az egészségbiztosítási pénztártól. Az orvosi kamara és az ellenzék bírálta a döntést. A szociáldemokrata párt illetékese közölte, hogy legkésőbb 2010-ig el akarják törölni a díjakat.

Barabás János T.
Barabás János T.
Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet