BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A szlovákoknál már szelektálnak

2008. május 27. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák piac felét kézben tartó állami Vseobecná Zdravotná Poistovna (VsZP) Általános Egészségbiztosító után a legnagyobb biztosító, a magánkézben lévő Dovera is csökkenteni akarja azoknak a kórházaknak a számát, melyekkel szerződéses viszonyban van. Júliustól öt intézmény biztosan lemondhat a biztosító ügyfeleinek kezeléséről, miután úgy ítéli meg, hogy ezekben a biztosítottak nem kapnak megfelelő ellátást; további 27-tel még folynak a tárgyalások, vagyis 32 kórház helyzetét kérdőjelezi meg a Dovera, ami az összesen 64 regionális intézmény fele. A kórházaknak június végéig van megállapodásuk a biztosítóval, addig kell megkötniük az új szerződéseket. A Dovera a kórházak teljesítményét és a kezelések színvonalát értékelte, figyelembe vette a területi elhelyezkedést, vagyis a kezelések hozzáférhetőségét is. A fekvőbeteg-ellátást nyújtó intézményeket négy csoportba sorolták: külön értékelték az egyetemi kórházakat, a szakintézményeket, a regionális kórházakat és a szanatóriumokat.
Az Általános Egészségbiztosító hat kórházzal már nem is kötött szerződést, vagyis az ügyfelei ezekben az intézményekben csak a halaszthatatlan orvosi ellátást kapják meg, normális ügymenet esetén pedig a VsZP-vel szerződésben álló legközelebbi kórházba szállítják a pácienseket. Peter Pazitny, a pozsonyi Egészségpolitikai Intézet (HPI) munkatársa a kórházak értékeléséről szólva kijelentette: ez az egészségügyi reform esszenciája, ugyanez várható a többi biztosítótól is. Számításaik szerint mintegy 6-7 ezer felesleges kórházi ágy van Szlovákiában, vagyis a kórházi osztályok számának csökkentése, egyes kórházak bezárása nem árt a rendszernek.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet