BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákia tovább egyszerűsít

2008. május 12. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A 2004-ben bevezetett egykulcsos 19 százalékos áfa és jövedelemadó egyelőre nem változik Szlovákiában, 2012-től kezdődően viszont egyszerűsödne a befizetés módja. Néhány éven belül egyesítené a szlovák kormány az adó- és a vámhatóságok hivatalait, a későbbiekben pedig integrálná a társadalombiztosítási és az egészségbiztosítási járulék beszedését. A SITA szlovák hírügynökség szerint a járulékok és az adók beszedésének egységesítése több mint 57 milliárd korona (mintegy 460 milliárd forint) megtakarítást jelent 2017-ig, és mindössze 12,3 milliárd korona kiadással jár, a kiadások zömét 2012-ig kell állni - szerepel abban a dokumentumban, amelyet szerdán tárgyalt meg a Fico-kormány. A kormánydokumentum egyelőre azonban csak az adó- és a vámhatóság összevonására tartalmaz konkrét elképzeléseket és határidőket, a járulékbeszedés integrálása mindössze lehetőségként szerepel a koncepcióban. A munkaadók jelenleg nyolc, az alkalmazottak ötféle adót és járulékot fizetnek a kereset alapján, mindezt egyesítenék a reform során, ezzel a munkaadókra és a vállalkozókra nehezedő adminisztrációs teher jelentősen csökkenhet. Az elképzelés azt nem tartalmazza, hogy az egységes adónem mértéke mekkora lenne, az sem világos, hogy ezzel csökkenhet-e az adóteher. Az összevont hatóságoknak a maihoz képest 20 százalékkal kevesebb alkalmazottra lesz szükségük, ami több mint kétezer ember elbocsátását jelenti.
Ami az interneten történő adóbefizetést illeti, már évek óta lehetőség van rá, viszont nagyon kevesen élnek vele. Az internetet sokan csak arra használják, hogy a szükséges űrlapokat letöltsék az adóhivatal honlapjáról.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet