Miután a brüsszeli Európai Bizottság szerdán jóváhagyását adta ahhoz, hogy Szlovákia 2009. január 1-jén bevezesse az eurót, a korona árfolyama megtáltosodott, és eddigi története során először a 32 korona/euró szint alá bukott. Robert Fico szlovák miniszterelnök elmondta: ünnepelni nem fogunk, pezsgőt nem bontunk, mert tudjuk, hogy még komoly feladatok állnak előttünk, és egyben tudatosítjuk az esetleges átmeneti problémákat. Fico hozzátette: "A polgárok számára a lehető legkedvezőbb árfolyamon szeretnénk bevezetni az eurót, mert ez egyben inflációfékező hatású. Szlovéniával ellentétben nálunk sokkal nagyobb az üzletláncok közötti konkurencia, ami jótékony hatást gyakorolhat az élelmiszerárak alakulására. Ezért meggyőződésünk, hogy féken tartjuk az inflációt, s közben ha kell, lecsapunk az árakkal esetleg spekulálókra." A szlovák miniszterelnök szerint a lakosság többsége azért tart az eurózóna közös fizetőeszközének átvételétől, mert a helyi média riogatja a polgárokat. Ivan Sramko, a Szlovák Nemzeti Bank (NBS) elnöke a végső árfolyamról nem volt hajlandó találgatásokba bocsátkozni, ám megjegyezte, hogy az új uniós tagállamoknak módfelett nehéz teljesíteni a maastrichti kritériumokat, amiket még egy korábbi korszakban állapítottak meg. "Az euró senkit sem tesz szegényebbé vagy gazdagabbá, viszont segíti a gazdaság növekedését és mérsékli a kockázati tényezőket" - tette hozzá.
"Úgy gondoljuk, hogy a július elején megállapítandó végső korona/euró kurzus előtt egyszer még módosítják a középárfolyamot" - közölte Mária Valachyová, a Slovenská Sporitelna takarékpénztár elemzője. A szlovák korona 2005 novemberében 38,35 korona/euró középárfolyammal lépett be az ERM 2 rendszerbe, majd 2007 márciusában a középárfolyamot 35,44 korona/euróra módosították. A takarékpénztár prognózisa szerint a végső kurzus 32,00 és 32,50 korona/euró között lesz. Valachyová hozzátette: az utóbbi napok, hetek történései arra engednek következtetni, hogy a konverzió még ennél is erősebb szinten következik be.
