BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Cseh alkotmánybírósági vétó a táppénzmegvonásnak

2008. április 24. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A cseh alkotmánybíróság semmisnek nyilvánította a táppénzről szóló törvénynek azt a részét, amelynek értelmében a beteg munkavállaló betegsége első három napján egy koronát sem kap. Júliustól az első három napra is fizetnek táppénzt, ám ennek mértéke a Mladá Fronta Dnes szerint még nem tisztázott. A lap úgy tudja, hogy a három napra folyósított pénz végösszege biztosan nem haladja meg a 480 koronát (kb. 4800 forint). Az alkotmánybíróságnak nem tetszett, hogy miközben 2008 januárjától 30 cseh korona a vizitdíj, 60 korona pedig a napi kórházi ágyhasználati díj, addig a táppénz folyósítását ilyen szigorúan megkurtították.
A bíróság döntésének hatása lesz a költségvetésre is, éves szinten 3-4 milliárd korona többletkiadást fog jelenteni. Pedig a szigorúbb folyósítás első pozitív hatásai máris megmutatkoztak - nyilatkozta Petr Necas cseh szociális és munkaügyi miniszter. A lap adatai szerint 2007 márciusához képest 2008 márciusában 20 százalékkal visszaesett a betegek száma, a folyósított táppénz összege pedig a vizsgált időszakban közel 25 százalékkal csökkent. A Topolánek-kormány nyíltan a szimulánsok elleni fegyverként vetette be az első 3 napon táppénzt nem folyósító megoldást. Az idén egy hét betegség esetén a táppénz nagysága (a fizetéstől függően) 5100 és 10 880 korona között mozog (tavaly ez még 5900 és 13 000 korona között volt).

Barabás János T.
Barabás János T.
Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet