A cseh alkotmánybíróság semmisnek nyilvánította a táppénzről szóló törvénynek azt a részét, amelynek értelmében a beteg munkavállaló betegsége első három napján egy koronát sem kap. Júliustól az első három napra is fizetnek táppénzt, ám ennek mértéke a Mladá Fronta Dnes szerint még nem tisztázott. A lap úgy tudja, hogy a három napra folyósított pénz végösszege biztosan nem haladja meg a 480 koronát (kb. 4800 forint). Az alkotmánybíróságnak nem tetszett, hogy miközben 2008 januárjától 30 cseh korona a vizitdíj, 60 korona pedig a napi kórházi ágyhasználati díj, addig a táppénz folyósítását ilyen szigorúan megkurtították.
A bíróság döntésének hatása lesz a költségvetésre is, éves szinten 3-4 milliárd korona többletkiadást fog jelenteni. Pedig a szigorúbb folyósítás első pozitív hatásai máris megmutatkoztak - nyilatkozta Petr Necas cseh szociális és munkaügyi miniszter. A lap adatai szerint 2007 márciusához képest 2008 márciusában 20 százalékkal visszaesett a betegek száma, a folyósított táppénz összege pedig a vizsgált időszakban közel 25 százalékkal csökkent. A Topolánek-kormány nyíltan a szimulánsok elleni fegyverként vetette be az első 3 napon táppénzt nem folyósító megoldást. Az idén egy hét betegség esetén a táppénz nagysága (a fizetéstől függően) 5100 és 10 880 korona között mozog (tavaly ez még 5900 és 13 000 korona között volt).
