BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A szlovák nyugdíjak leszakadtak a bérektől

2008. április 23. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az átlagos fizetésekhez képest még sohasem voltak ilyen alacsonyak Szlovákiában az öregségi nyugdíjak, mint a Fico-kormány idején - állítja a baloldali Pravda napilap. Ez a megállapítás azért különösen fájó, mert a Fico-kabinet a jólét egyenletesebb terítésében látja tevékenysége egyik fő célját. A lap megállapítja: 2006-ban a szlovák nyugdíjak csupán az országos átlagbér 43,85 százalékát tették ki, tavaly pedig a 8885 koronás (kb. 70 650 forint) átlagnyugdíj a bruttó átlagfizetés 44 százalékának felelt meg. Az igaz, hogy ha az adózás utáni nettó bérekkel vetjük egybe, akkor már 57 százalékos mutatót kapunk, miközben a Pravda szerint a magyarországi
78 577 forintos átlagos öregségi nyugdíj a magyar nettó átlagbér 64 százalékát éri el.
Ezen a kedvezőtlen szlovák arányon még az úgynevezett karácsonyi nyugdíjak sem segítenek, mivel ezek mértéke 1500-2000 korona és csupán a kisnyugdíjasokat illetik meg. Az öregségi nyugdíjak relatív lemaradása a 2004-ben, még a Dzurinda-kormány idején megállapított nyugdíj-valorizációs koncepció következménye, amely a nyugdíjak éves emelésének mértékét a bérnövekedés és az éves infláció kombinációjából számítja ki. Az infláció Szlovákiában tartósan alacsony, miközben a reálbérek éves átlagban 3-3,5 százalékkal nőnek, ezért az év derekán automatikusan emelt nyugdíjak egyre kevésbé követik a béremelkedés mértékét. Kárász Pál, a szlovák tudományos akadémia közgazdásza szerint a jelenlegi szlovák öregségi nyugdíjak nagysága megfelel az ország gazdasági fejlettségének, s ezen még a mostani gyors növekedés sem változtat érdemben. Kárász úgy látja, a fizetések és a nyugdíjak közötti különbség a későbbiekben tovább nő.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet