Szlovákiában tavaly 571 ezer gépkocsit gyártottak, azaz ezer főre 105,7 jutott, ami világelsőséget jelent - mondta Jozef Uhrík, a szlovákia autóipari szövetségének (ZAP) elnöke. Európában 2007-ben 6 százalékkal nőtt a kibocsátás, ezen belül Szlovákiában 93 százalékkal ugrott meg a termelés. Ennek oka, hogy a zsolnai Kia Motors és a nagyszombati Peugeot-Citroën magasabb fordulatszámra kapcsolt és egész évben termelt, míg a viszonyítási alapul szolgáló 2006-ban a francia társaság csupán hat hónapot, a dél-koreai cég pedig csak egy hónapot dolgozott. Jozef Uhrík adatai szerint idén még konzervatív becslések szerint is 640 ezer autó kerül le az ország három autógyárának (Volkswagen, Peugeot-Citroën, Kia Motors) szalagjairól.
A lendületes mutatók ellenére az ország motorizáltsági foka alacsony: 2007-ben Szlovákiában 3,83 lakosra jutott egy autó, Magyarországon viszont 3,33-ra, Csehországban pedig 2,37-re, a német 1,77-es vagy az olasz 1,61-es mutatóról nem is beszélve. Mindhárom autógyártó az ország tíz legnagyobb exportőrének csoportjába tartozik; kivitelük felfutásának eredményeként tavaly Szlovákia külkereskedelmi mérlege csupán 21,35 milliárd korona (kb. 170 milliárd forint) hiányt mutatott, ami az utóbbi tíz év legkedvezőbb mutatója. Az autóágazat tavaly Szlovákia 1420 milliárd koronára rúgó exportjához 564 milliárddal járult hozzá, ami a teljes volumen 39,7 százaléka, szemben a 2005. évi 290 milliárd koronás kivitellel. Ami a teljes ipari termelést illeti, 2007-ben az 1782 milliárdos ipari termelés 35,2 százalékát (628 milliárd korona) produkálta. Lényeges fejlemény, hogy az autóipari beszállítók szintén megtáltosodtak: tavalyi termelésük értéke elérte a 280,2 milliárd koronát (ami az ágazat kibocsátásának több mint 40 százaléka), miközben 2005-ben ez még csak 160 milliárd korona volt.
Az ágazati szövetség elnöke külön előnynek nevezte, hogy három különböző vállalati kultúra telepedett le Szlovákiában, ami a beszállítók sokszínűségét eredményezi. A termelés felfutásával párhuzamosan az autóágazat egyre több embert foglalkoztat. Csak 2007-ben 8850 új állást teremtett, a teljes létszám pedig elérte a 75 700 alkalmazottat. Jozef Uhrík szerint idén és az elkövetkező két évben további 10-10 ezer új alkalmazottra lesz szükségük, azaz 2010-ben a járműgyártás már mintegy 100 ezer főt foglalkoztathat. Ezzel kapcsolatban kijelentette: "új migrációs politikában kell gondolkodnunk." Szerinte nem elég csak a bolgárokat és a románokat az országba csábítani, hanem át kell venni a sikeres cseh megoldást, ők az ukránokra és a vietnamiakra is kivetették a hálót. A szlovák pénzügyi tárca javaslata szerint a Balkánra és Fehéroroszországra kell fokuszálni.
Az autóágazat új törvényt sürget a szakmunkásképzésről, mivel a szülők nyomására a szakképzés helyett inkább a gimnáziumokat választják a fiatalok, ezért hiányoznak a munkáskezek. A ZAP első embere úgy látja, a szülők a nyolc tíz évvel ezelőtti helyzetből indulnak ki, amikor hanyatlott Szlovákia ipara, nagy elbocsátások voltak, ma viszont az építőipartól az autógyártáson át egészen az általános gépgyártásig mindenütt akut a munkáshiány. A munkaerőpiacon mutatkozó feszültség ellenére Jozef Uhrík nem zárta ki, hogy esetleg egy negyedik autógyártó is letelepedjen Szlovákiában, azonban az autóipari beszállítók zöme bizonyosan a nyugati országrészben marad, mivel keleten nem épült ki a sztrádahálózat, a vasút pedig lassú és nem elegendő. A szakember úgy látja, autópályák nélkül Kelet-Szlovákia e téren érdemben nem rúg labdába.
