BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csehországban privatizálnák az egészségbiztosítókat

2008. április 8. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tomás Julínek cseh egészségügyi miniszter azt javasolja, hogy az ügyfelek 60 százalékával rendelkező Vseobecná Zdravotní Pojistovna (VZP) általános egészségbiztosítót leszámítva a fennmaradó nyolcat alakítsák át részvénytársasággá, majd privatizálják, s az így befolyó összeget osszák szét az ügyfelek között. A Mladá Frontá Dnes szerint ebben az esetben minden egyes biztosított, beleértve a VZP klienseit is, mintegy 2500 cseh koronához (kb. 25 000 forint) jutna, amit az ügyfelek a biztosítójuknál vezetett számlára kapnának meg. Ebből a pénzből lehetne fizetni a 2008 januárjában bevezetett vizitdíjat, a receptdíjat és az átlagon felüli egészségügyi juttatásokat. A koncepció azt is megszabja, hogy a magánosított egészségbiztosítóknak nyereségük 85 százalékát vissza kell forgatniuk az egészségügybe, magyarán az ügyfeleikre kellene költeniük, emellett minden kliensük számára biztosítaniuk kell a szakorvosi ellátást (a törvényben megszabott földrajzi távolságon belül). A biztosítók átalakítását 2009 végéig vezényelnék le, vagyis az ügyfelek 2010 elején kapnák meg számlájukra a privatizációból befolyt pénzt.
A lap szerint ha ezt a koncepciót véghezviszik, akkor az nagyobb forradalmat jelentene a cseh egészségügyben, mint az idén bevezetett vizitdíjak. Julínek szerint hiába van Csehországban jelenleg 9 egészségbiztosító, azok nem versengenek egymással és az ügyfelekért. A polgári demokrata (ODS) Tomás Julínek tervezetét nem fogadta osztatlan siker a kormánykoalíción belül, a néppárti KDU-CSL ódzkodik a magánosítástól, a zöldek pedig eddig nem ismerkedtek meg a koncepcióval, ezért tegnap este a koalíciós pártok egészségügyi szakértői megvitatták Julínek elképzelését. A legnagyobb ellenzéki párt, a szociáldemokrata CSSD természetesen elveti a tervet. "Tomás Julínek terve nem más, mint a biztosítási alapba évente befolyó több mint 200 milliárd korona ellopása" - reagált a bejelentésre David Rath volt szociáldemokrata egészségügyi miniszter.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet