BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákia az euró célegyenesében

2008. április 7. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az SME című szlovák napilap szerint rendkívül nagy a valószínűsége annak, hogy Szlovákia jövő év január 1-jén bevezetheti az eurót, mivel az ország minden gond nélkül teljesíti az ehhez szükséges maastrichti kritériumokat. Ami az éves inflációt illeti, Szlovákiában a pénzromlás üteme 1 százalékponttal a megengedett szint alatt van, a 2007-es államháztartási hiány a pénzügyi tárca szerint 2,2 százalék volt (a megengedett szint 3 százalék), a GDP-hez viszonyított államadósság 30,4 százalék (a megengedett szint 60 százalék). A korona stabilitásával nem volt gond az ERM II rendszerében, sőt meglepően gyorsan erősödött az euróhoz képest, ezért a 2005 novemberében megállapított 38,35 korona/euró középárfolyamot 2007 márciusában 35,44 korona/euróra módosították, miközben napjainkban 32,40-32,60 korona/eurós sávban mozog a szlovák fizetőeszköz kurzusa. Ján Pociatek pénzügyminiszter és Ivan Sramko jegybankelnök hivatalosan is levelet intézett az Európai Bizottsághoz és az Európai Központi Bankhoz, kérve, hogy Szlovákia 2009. január 1-jétől bevezethesse az eurót. Pociatek úgy nyilatkozott, hogy még tovább erősödhet a korona - ezzel arra célzott, hogy a 2007 márciusában aktualizált középárfolyamot még módosíthatnák. A pénzügyminiszter úgy látja, jelenleg 90 százalékos a valószínűsége annak, hogy jövőre már a közös uniós pénzzel fizetnek az országban. Úgy véli, hogy a 2009-es államháztartási hiányt a GDP 1,7 százalékára faragják le, 2010-ben 0,8 százalékra, 2011-ben pedig már kiegyensúlyozott lesz a mérleg.
Pozsony most a közelgő kulcsfontosságú dátumokra figyel. Április 16-án ismertetik a márciusra vonatkozó infláció mértékét, 18-án pedig hivatalosan is közzéteszik a 2007-es államháztartási hiány nagyságát. Az Európai Bizottság május 7-én terjeszti elő konvergenciajelentését, június 3-án az eurózóna pénzügyminiszterei fognak állást foglalni, végezetül június 20-án az Európai Unió állam- és kormányfőinek csúcstalálkozóján végső döntést hoznak Szlovákia eurózóna-tagsága ügyében. Ha Pozsony sikerrel veszi az akadályokat, akkor júliusban állapítják meg a korona és az euró közötti végső árfolyamot, ezt követően 2009. január 1-jétől vezetik be az eurót (a korona 2009. január 16-ig marad forgalomban).

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet