BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A cseh bérek vonzzák a nyugati munkaerőt

2008. április 2. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A cseh szociális és munkaügyi minisztérium februári összegzése szerint Csehországban már több mint 10 ezer nyugat-európai, egyesült államokbeli és japán dolgozik - írja a Mladá Fronta Dnes -, azaz az ország európai uniós tagságának elnyerése óta a számuk megkétszereződött. A külföldi beruházók cégei, a regionális hatósugarú logisztikai bázisok és call-centerek, a nemzetközi társaságok prágai, brnói központjai révén a nyugati alkalmazottak száma a 2004. végi 5150-ről 2008 februárjára 10 100-ra ugrott, ezen belül az olaszok, hollandok és svédek száma megháromszorozódott, a spanyoloké pedig megnégyszereződött. A lap szerint olyan cégek vonzották őket az országba, mint az ExxonMobil, a DHL, a Hewlett-Packard, a Siemens, az IBM vagy a CSC. Az utóbbi prágai szervizközpontja - amelynek működési területe döntően Németországra irányul - például a helyiek mellett lengyeleket, bolgárokat, szlovákokat, briteket és németeket alkalmaz.
A cseh földön dolgozó nyugatiak nem okvetlenül csúcs- vagy középvezetők. A Mladá Fronta Dnes szerint a nyugatinál kisebb bérek sem jelentenek akadályt, pedig a nyugati cégek cseh adminisztratív központjaiban közel 40 százalékkal alacsonyabb a bérszint. Csehország uniós tagsága óta az itteni átlagbér euróban kifejezve a leggyorsabban nő a tíz új uniós tagállam csoportjában. Csúcsvezetői posztokon pedig a javadalmazás már fokozatosan megközelíti a nyugat-európai mértéket - mondta Darina Farkasová, a Hudson fejvadász cég munkatársa. A cseh bruttó bérek évente közel 10 százalékkal nőnek, a korona árfolyama folyamatosan erősödik az euróhoz képest, emellett az árszínvonal némileg alacsonyabb a nyugatinál - mindez összességében vonzóvá teszi a csehországi munkavállalást. Németországban az állam durván a fizetés felét zsebre teszi, itt mintegy harmadát. Összességében ott kevesebb marad a zsebben, mint Csehországban - állítja Dave Bass, a CSC helyi főnöke. A lap szerint a legtöbb külföldi Prágában dolgozik, emellett Brno, Ostrava és Pilsen is számottevő külföldi kolóniával rendelkezik.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet