BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A vártnál kisebb a cseh államháztartási hiány

2008. április 1. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Csehország - az inflációt leszámítva - gond nélkül teljesíti az euró bevezetésének feltételéül szabott maastrichti kritériumokat. A prágai statisztikai hivatal (CSÚ) tegnap közzétett adatai szerint a GDP-arányos államháztartási hiány tavaly 1,58 százalékos volt, noha a pénzügyminisztérium korábban 1,9 százalékkal számolt az egy évvel korábbi 2,66 százalék után. A GDP-arányos államadósság a 2006-os 29,4 százalékról tavaly 28,6 százalékra mérséklődött, jóval elmaradva a megengedett 60 százalékos plafontól. A mutatók javulásához jelentősen hozzájárult, hogy a GDP tavaly 6,5 százalékkal bővült. A kormány a továbbiakban is az eddig tervezettnél kisebb államháztartási hiányt vár: jövőre 2,6 helyett csak 1,7 százalékot, 2010-ben 2,3 helyett 1,4 százalékot. Az infláció ugyanakkor a tavaly novemberi 5 százalékról februárra 7,5 százalékra gyorsult.
A kormány azonban továbbra sem kívánja elsietni a közös valuta bevezetését. Csehország akkor vezeti be az eurót, amikor az előnyös lesz a polgárok és a gazdaság számára, de előbb még számos fontos reformot kell végrehajtani, beleértve a nyugdíj és az egészségügy reformját, hogy ne csak a nominális, hanem a reálkonvergencia feltételeinek is eleget tegyenek - közölte tegnap Mirek Topolánek miniszterelnök. A 2007 márciusában ismertetett konvergenciaprogram 2012-től számolt az euró bevezetésével, a 2007 novemberében aktualizált program viszont már nem tűzött ki céldátumot.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet