A szlovák kormány az euró bevezetésének kapcsán szociális intézkedéseket fogad el, ami elsősorban a nyugdíjasokat érinti majd - közölte Robert Fico kormányfő, miután a szlovák nyugdíjasok szövetsége aláírta az euró bevezetéséről és használatáról szóló dokumentumot. Ez a dokumentum még januárban született meg, eredetileg a kormány, a munkáltatók, a szakszervezetek és a Szlovákiai Városok és Falvak Szövetsége (ZMOS) írta alá, azóta csatlakoztak a megyei önkormányzatok elnökei és a Szlovák Kereskedelmi és Iparkamara (SOPK). A kormányfő szerint a nyugdíjtörvény készülő módosításában is odafigyelnek az euró bevezetésével járó helyzetre. "A törvényi változások a legalacsonyabb nyugdíjjal rendelkezőket érintik a leginkább" - mondta Fico, aki szerint a módosítás garantálja a legalacsonyabb nyugdíjakat, s emelni akarják az özvegyi és árvasági nyugdíjakat is. A képhez hozzátartozik, hogy a pénzügyi és a szociális tárcának még nincsenek konkrét elképzelései a segítség mikéntjéről. Értesülések szerint az szinte biztos, hogy a 6000 korona (kb. 48 ezer forint) alatti nyugdíjakat emelni fogják.
A szlovák fogyasztóvédelmi hatóság (SOI) tegnap jelezte, hogy az euró bevezetésével párhuzamosan minden korábbinál átfogóbb ellenőrzéseket hajt végre. Elsősorban azt ellenőrzik, vajon a duális (koronában és euróban feltüntetett) árcédulákon az euróban kifejezett összeg megfelel-e a koronában feltüntetettnek. A másik nagy ellenőrzési hullám 2009 januárjában várható, a téli kiárusítások idején. A duális árcédulák valószínűleg augusztusban jelennek meg, 30 nappal azután, hogy megállapították a szlovák korona és az euró közötti végső árfolyamot.
