BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Akadozik a cseh egészségügyi reform

2008. március 18. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A cseh kormány hétfőn április 2-ára halasztotta az egészségügyi reform második fázisát jelentő hét törvény megvitatását arra hivatkozva, hogy további egyeztetések szükségesek, főleg az oktatási miniszterrel az egyetemi klinikák jogállásáról. A Tomás Julínek egészségügyi miniszter által kidolgozott törvénytervezeteket jelenleg csak a Polgári Demokrata Párt (ODS) támogatja teljes mellszélességgel, a kormánykoalíció két kisebb pártja, a zöldek és a néppárt attól tart, hogy az egészségügyre szánt pénz végül másutt köt ki. Julínek hangsúlyozta: a reform révén nem sérül a közfinanszírozás és a szolidaritás elve. A legtöbb bírálat az egészségbiztosítók és az egyetemi klinikák állami tulajdonú részvénytársasággá alakításának tervét érte. A két kisebbik párt garanciákat követelt arra nézve, hogy a klinikákat nem adják el magánbefektetőknek, de Mirek Topolánek kormányfő és Julínek visszautasította ezt. Az egyetemek közölték, hogy privatizáció esetén nem tudják garantálni az orvostanhallgatók magas szintű képzését. Julínek szerint az egyetemi kórházak működése először kapna szilárd jogi alapot, és erősítenék a kutatási és tudományos tevékenységüket. Az egészségbiztosítóknak lehetővé tennék a nyereség képzését, azonban a rájuk bízott összeg javát a biztosítottakra kellene fordítaniuk. A hét törvény a fenti két területen kívül tartalmazza az általános egészségbiztosítás elveit, az egészségbiztosítók működésének szabályozását, valamint felügyeletét, az egyes biztosítási csomagokhoz tartozó szolgáltatások körét, a sürgősségi ellátásokat. Az egészségbiztosítási reform első fázisának keretében ez év januárjától egyebek között bevezették a vizitdíjat és a kórházi napidíjat.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor
Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet