A pozsonyi statisztikai hivatal végleges adatai szerint 9,4 százalékkal nőtt a GDP Szlovákiában a második negyedévben, meghaladva a 9,2 százalékos előzetes becslést és az első negyedévi 9,0 százalékot. Ez a második legnagyobb növekedési ütem az EU országai között ebben a három hónapban, az élen Lettország áll 11,3 százalékkal. A növekedés egyik motorja továbbra is az export, amit részben a termelésüket mindjobban felfuttató autógyártók - a PSA Peugeot-Citroën és a Kia Motors -, részben az elektronikai ipar biztosít. A másik jelentős tényező a fogyasztói kiadások felfutása: az említett két ágazat felszívja az állástalanokat, a korábban rekordszintű munkanélküliség 1996 óta nem tapasztalt alacsony szintre csökkent és nőtt a vásárlóerő. Az idén a szlovák átlagbér meghaladja a 20 ezer koronát (150 ezer forint), sőt a pozsonyi kerületben már átlépte a 25 ezer koronás határt.
A rekordütemű növekedés ugyanakkor egyelőre nem gerjeszt inflációt, mert a termelékenység gyorsabban emelkedik, mint a bérek. A statisztikai hivatal előrejelzése szerint az infláció 2007 végén 2,3 százalék lesz. A központi bank négy hónapja nem változtatott az alapkamaton, miután azt megelőzően 2007-ben kétszer csökkentette a hitelköltségeket. A bank legutóbbi kommentárjában közölte: a szlovák gazdaság óvatos monetáris politikával a 2009-es eurócsatlakozáshoz vezető pályán tartható.
NAPI
