Szigorodnak és némileg változnak a közlekedési szabályok 2008 januárjától Szlovákiában. A szlovák belügyminisztérium által ismertetett törvénytervezet lényegesen nagyobb helyszíni bírságokkal számol, ezek felső határa általában 20 ezer korona (150 ezer forint). Aki nem fizet helyben, annak bevonják a gépjármű-vezetői jogosítványát, s mindössze 2 hétig érvényes igazolást kap. A büntetés kifizetését követően természetesen visszaadják a jogosítványt. Fontos változás, hogy a 7,5 tonnánál nehezebb kamionok, teherautók pénteken délután (14 és 20 óra között), szombaton reggel (7 és 11 óra között) és vasárnap délután nem használhatják az autópályákat és az I. osztályú közutakat.
"A közúti közlekedésben elkövetett kihágások 90 százalékánál januártól is megmarad az 500 és 2000 korona közötti bírság" - idézte az Új Szó pozsonyi napilap Robert Kalinák szlovák belügyminisztert. Kisebb kihágásnak számít, ha valaki elfelejti bekapcsolni a fényszórókat, nem köti be a biztonsági övet, dohányzik vagy telefonál vezetés közben. 2000 koronás bírsággal kell számolnia a sofőrnek, ha 20 kilométerrel lépi túl a megengedett sebességet. Ha viszont a legmagasabb megengedett sebességet 50 kilométerrel lépi túl, akkor 20 ezer koronás bírságra számíthat. Ha valaki ittasan vezet, 25 ezer koronás bírságra számíthat, illetve automatikusan három évre elkobozzák jogosítványát (Szlovákiában egyedül a 0 százalék az elfogadható alkoholszint).
