A szlovák kormány szerda este elfogadta a nyugdíjtörvény módosításának tervezetét, amelynek értelmében 2008 első felétől lehetővé teszik - sőt a feltételek szigorításával ösztönzik - a magánnyugdíjpénztárakból történő kilépést: akik magukra nézve hátrányosnak tartják azt, visszatérhetnek az állami rendszerbe. Lehetőséget adunk azoknak, akiket megtévesztett a nyugdíjpénztárak hazug reklámkampánya, hogy visszatérjenek az egypilléres rendszerbe - magyarázta Robert Fico kormányfő. A kétpilléres nyugdíjrendszer bevezetésekor a magánnyugdíjpénztárba önkéntesen belépők esetében fele-fele arányban megosztották a 18 százalékos nyugdíjjárulékot az állami rendszer és a magánnyugdíjpénztár között. A tervezet értelmében az állam mostantól nem fizeti be a szociális biztosítóba a magánpénztárban is tag gyesen lévő kismamák után az első 9 százalékot, emellett a jelenlegi 10-ről 15 évre emeli a nyugdíjhoz szükséges minimális tagsági időt a magánnyugdíjpénztárak tagjai számára. A lépés a most 50 év körüli ügyfeleket visszakényszeríti az állami nyugdíjfolyósítás rendszerébe, mivel a nyugdíjkorhatár 62 év.
A feltételek szigorítása évi 6,5 milliárd korona megtakarítást jelent az állami nyugdíjbiztosítási rendszer, az úgynevezett szociális biztosító számára - mondta Ján Pociatek pénzügyminiszter. A tervezet értelmében emellett az úgynevezett kivetési alap felső határát az átlagbér háromszorosáról annak négyszeresére emelik. Ez azt jelenti, hogy míg eddig a tényleges jövedelemtől függetlenül legfeljebb 56 ezer korona havi bruttó fizetés után kellett járulékot fizetni, januártól a felső határ 75 ezer koronára emelkedik. A magánszféra szerint ez jelentős többletterhet okoz, ugyanis növeli az alkalmazottak járulékterheit, például a most havi 75 ezer koronát keresők járulékbefizetése 4500 korona, az új rendszerben pedig 6000 korona lesz. Ugyancsak fontos változás, hogy megvonják a nyugdíjat a dolgozó korkedvezményes nyugdíjasoktól.
