BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem igazán bíznak az európai intézmények Pozsonyban

2007. augusztus 22. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Még mindig bizonytalan az euró 2009-es bevezetése, mert az európai intézmények nem bíznak Pozsonyban - állítja a pozsonyi külügyminisztérium dokumentuma, amelyet megvitatott a szlovák kormány. Az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank a kormány elszántságában kételkedik, különösen az inflációs feltétel teljesítését érzik bizonytalannak. Robert Fico kormányfő ezzel kapcsolatban közölte: a jegybankkal (NBS), a külügyi és pénzügyi tárcával karöltve intenzív lobbitevékenységet kell folytatni Brüsszelben, meg kell győzni az uniós vezetőket arról, hogy Szlovákia valamennyi feltételnek megfelel. Ivan Sramko jegybankelnök úgy nyilatkozott, hogy Szlovákia augusztustól már teljesíti az inflációs előírást is. Az államháztartás tervezett hiánya az idén a GDP 2,9 százaléka lesz, bár a pénzügyi tárca júliusban úgy nyilatkozott, hogy akár 2,7 százalékra is mérséklődhet, 2008-ban pedig 2,3 százalékkal számol a kormány asztalán heverő büdzsétervezet. Az államadósság a GDP-nek alig 31 százaléka, ami mélyen a 60 százalékos felső határ alatt van.
Ugyanakkor Marian Janusek szlovák építésügyi és régiófejlesztési miniszter a TASR szlovák hírügynökség szerint először ismerte el, hogy Szlovákia a 2004-2006 közötti időszakra vonatkozó uniós pénzforrásokat nem lesz képes teljes egészében lehívni. A vizsgált időszakban 1,7 milliárd euró (ennek egy részét társfinanszírozás formájában Szlovákia fizeti) állt az igénylők rendelkezésére, 2007 június végéig ebből az összeg 45,3 százalékát fizették ki, 87,9 százalékának folyósítása pedig garantált (elfogadták a projektet, az megfelelt a brüsszeli kritériumoknak). "A leginkább optimista forgatókönyv szerint az 1,7 milliárd eurós tételnek 0,3 százalékát, legrosszabb esetben pedig 1,2 százalékát nem tudjuk lehívni, ami 190 és 720 millió korona közötti összegnek felel meg" - mondta Janusek, akinek tárcája koordinálja az uniós pénzek felhasználását. A 2004-2006-os forrásokat legkésőbb 2008. december 31-éig kell kimeríteni. A SME című napilap szerint a minisztériumok késlekedése is problémát okoz; az oktatásügyi, a munkaügyi és a régiófejlesztési tárca például még a 2005-ben igényelt pénzt sem fizette ki az érintetteknek.
Szlovákia 2008-ban összességében profitálni fog az európai uniós tagságából. A pénzügyminisztérium számításai szerint Pozsony 2008-ban 19,59 milliárd koronát fizet Brüsszel kasszájába, ám onnan 19,9 milliárd koronával többet kap. Az ország 2007-2013 között 11,58 milliárd euró támogatást kaphat.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet