A szlovák kormány elfogadta az egészségbiztosítókról szóló törvény tervezetét, amely elejét kívánja venni, hogy a magán-egészségbiztosítók nyereséghez jussanak. Ennek érdekében teljes profitjukat vissza kell forgatniuk az egészségügyi ellátásba, így osztalékot sem fizethetnek tulajdonosaiknak. A tervezet értelmében működési költségük az eddigi négy helyett csak az árbevétel három százalékát érheti el. A kormány nem ért egyet azzal, hogy egyesek a közpénzből profitot csináljanak, a mi filozófiánk szerint az egészség nem lehet áru – jelentette ki Robert Fico miniszterelnök. Az ellenzék és az egészségbiztosítók egyaránt alkotmányellenesnek tartják a tervezetet. Az ellenzéki kereszténydemokrata KHD közölte: a törvény parlamenti megszavazása esetén alkotmánybírósághoz fordulnak. A tervezettel nem teljesen ért egyet a legnagyobb kormánypárt, a Smer két kisebbik koalíciós partnere, a HZDS és az SNS sem.
A magán-egészségbiztosítók máris jelezték, hogy készek a nemzetközi bíróságok elé vinni az ügyet. A szlovák sajtó szerint a kormány lépése ellenséges a vállalkozásokkal szemben, a lakosság körében pedig aláírás-gyűjtési kampány indult a magán-egészségbiztosítók védelme érdekében. A magán-egészségbiztosítók egy hét alatt több mint 31 ezer aláírást gyűjtöttek ahhoz a lakossági petícióhoz, amely szorgalmazza, hogy az állami és a magán-egészségbiztosítók egyenlő jogokkal rendelkezzenek, az egészségbiztosítóknak joguk legyen méltányos nyereségre és maradjon meg a szabad biztosítóválasztás lehetősége. Százezer hitelesített aláírás esetén a parlamentnek napirendre kell tűznie a megjelölt témákat.
