A három visegrádi ország szeptember első hetében teszi közzé második negyedéves GDP-adatait, közülük kettőben az előrejelzések szerint várhatóan lassul a korábbi robusztus növekedés, és csak Szlovákiában gyorsul a dinamika. Lengyelországban az első három havi 7,4 százalék után a varsói pénzügyminisztérium hatszázalékos GDP-bővülést prognosztizál, az idei év egészét illetően a kormány és a szakértők ennek ellenére – a tavalyi 6,1 százalék után – 6,5 százalékra számítanak. A szakértők ezt az uniós alapok jobb kihasználásának – 2004–2006-ban 8 milliárd euró uniós forrás érkezett be –, valamint a növekvő kereslet fűtötte vállalati beruházásoknak tulajdonítják. Csehországban éves szinten is a gazdasági növekedés lassulására lehet számítani. A prágai pénzügyminisztérium a napokban az eredetileg prognosztizált 5,3-ről 5,8 százalékra emelte a GDP várható növekedési ütemét, de ez is elmarad a tavalyi 6,4 százaléktól. A jegybank optimistább: erre az évre 5,5-6,7 százalékos bővüléssel számol. Az első negyedévi 6,1 százalék után a Bloomberg elemzői konszenzusa a második negyedévre 5,8 százalékra számít.
Szlovákiában nem tettek közzé hivatalos GDP-prognózist a második negyedévre, de a Bloomberg elemzői konszenzusa 9,9 százalék, ami az első negyedévi 8,9 százalékhoz képest gyorsulást jelent. Az év egészére a jegybank 8,6, a pénzügyminisztérium 8,8 százalékos dinamikát prognosztizál a tavalyi 8,3 százalék után. Amiben minden szakértő egyetért, hogy 2008-tól mérséklődik a GDP növekedési üteme: a jegybank már csak 6,2 százalékot, a pénzügyminisztérium 5,6 százalékot vár, azzal, hogy az elkövetkező években 5 százalék körül stabilizálódik a dinamika.
