Szlovákiában erőteljesen drágult idén a kenyérgabona ára. Míg tavaly tonnánként 3600–3800 koronát (26 800–28 300 forint) kellett fizetni, jelenleg már 5000–6000 korona között mozog a vételár – mondta Peter Mocka, a lévai járásban lévő oroszkai malom igazgatója. Az árakat elsősorban a magyar gabonakereskedők verik fel, akik a dél-szlovákiai régiókban 5400 korona feletti összeget kínálnak a búzáért – írta a pozsonyi Pravda. Mocka szerint a magyar gabonakereskedők mintegy két hete bukkantak fel Dél-Szlovákiában és ajánlataikkal a feje tetejére állították a gabonapiacot. Ezt Stanislav Nemec, a szlovák mezőgazdasági és élelmiszer-ipari kamara (SPPK) képviselője is megerősítette, aki hozzátette: a magyar felvásárlók nyíltan hirdetik ajánlataikat Szlovákiában, melyek kedvezőbbek a hazaiaknál. A Pravda úgy tudja, a magyar kereskedők Kelet-Szlovákiában egyenesen 5600 koronát kínálnak a kenyérbúza tonnájáért.
Ráadásul az idei termés rosszabb lesz a június végén előre jelzettnél Szlovákiában. A pozsonyi statisztikai hivatal (SSÚ) június végén még azt jelezte, hogy idén a kalászosokból várhatóan 3,098 millió tonnát takarítanak be, ami 7,6 százalékkal több a tavalyinál. Nemec azonban közölte, hogy az elmúlt hetek aszályos időjárása miatt ennél kevesebbre lehet számítani. Mindezek következtében a liszt és a kifli ára máris érezhetően emelkedik. Idén márciusban még mintegy 6 koronába került egy kiló liszt, jelenleg azonban már 9–11 korona, ősztől pedig 12 korona lehet az átlagár. Míg a nagy üzletláncokban a közönséges kifli ára tavaly még 1 korona volt, ma már 1,30–1,50 korona, sőt esetenként még több, és ez az aratást követően tovább emelkedhet. A szlovák pékszövetség az év második felében 10–15 százalékos drágulást helyezett kilátásba, az üzletláncok azonban csupán 5–7 százalékosat tartanak elfogadhatónak.
