BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szláv munkásokat vár Csehország

2007. július 17. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jövőre Csehország liberalizálni szeretné munkaerőpiacát, főleg az Európai Unión kívüli szláv nyelvterületről (Ukrajna, Fehéroroszország, az eloroszosodott Moldávia) várja a jelentkezőket, ám Vietnam előtt se zárná be a kapukat – írja a Mladá Fronta Dnes. Napjainkban Csehországban 209 ezer külföldi dolgozik, számuk egyetlen év leforgása alatt a negyedével nőtt. A legtöbben Szlovákiából érkeztek (96,6 ezer), ám a szlovák forrás lassan elapad, mivel a keleti szomszéd gyorsan bővülő gazdasága egyre több állást teremt. A lap szerint a cseh cégek több mint 100 ezer betöltetlen állást hirdetnek, ezekre többnyire már nem akad hazai jelentkező. Sokszor az állami segítséggel megvalósított nagy külföldi beruházások nyomán létrejött cégekben is az alkalmazottak akár fele külföldről érkezik.
Petr Necas cseh szociális és munkaügyi miniszter úgynevezett zöldkártyás programot szeretne meghirdetni, ennek keretében a jelenleginél jóval könnyebbé válna a nem uniós külföldi polgárok alkalmazása. A miniszter szerint az állam csupán néhány régióban és néhány szakmában korlátozná a határon túlról érkezők munkavállalását. A szaktárca még nem készítette el a zöldkártyás programba felveendő államok listáját, ám döntően a volt Szovjetunió szláv ajkú államairól, a nem uniós szláv országokról, esetleg Vietnamról van szó, viszont a muzulmán vallású államokat kihagyják. Vannak olyan, kockázatot jelentő országok, amelyek polgárainak nincs okunk lehetővé tenni, hogy a területünkre lépjenek – fogalmazott Petr Necas miniszter. Ha a körvonalazódó, a külföldiek integrálását is magában foglaló program megvalósul, akkor a cégeknek már nem kell bizonyítaniuk, hogy az adott állás betöltésére nem találnak cseh jelentkezőt. Nem akarunk külföldiek által lakott gettókat, ahol az ott lakók élik saját világukat. Ezt a problémát néhány ország nagyon alábecsülte – tette hozzá a szakminiszter, vagyis előnyben részesítenék az asszimilálható bevándorlókat.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet