BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csehországban most tervezik a betétdíjat

2007. július 10. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Csehországban a környezetvédelmi minisztérium betétdíjat készül bevezetni a műanyag flakonokra és várhatóan ez év végéig kidolgozzák az erről szóló törvénytervezetet, az élelmiszer-ipari kamara azonban tiltakozik a betétdíj ellen (amit a sörösdobozokra is kiterjesztenének). A kamara szerint a koncepció több milliárd koronás többletkiadással járna, amit a gyártók és a vásárlók fizetnének meg, emellett higiéniai szempontból is kedvezőtlen lenne. Az érintettek úgy látják, a szelektív hulladékgyűjtés, valamint az újrahasznosítás rendszere bevált, nem kell ezt a betétdíj bevezetésével kiváltani. Csehországban tavaly a pet-flakonok 48 százalékát reciklálták, ám a környezetvédelmi tárca szerint ez az arány a betétdíj bevezetésével a duplájára is nőhetne.
A korábbi szlovák kormány 2005-ben azt tervezte, hogy betétdíjat vezet be pet-palackokra. Miklós László akkori környezetvédelmi miniszter szerint a díjak évi összege 3,6 milliárd korona (26,5 milliárd forint) körül lett volna, palackonként négy koronával számolva. A koncepció azonban fennakadt a gazdasági tárca, valamint a kiskereskedelmi üzlethálózatok ellenállásán, s azóta sem történt az ügyben semmi.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet