Csehországban a környezetvédelmi minisztérium betétdíjat készül bevezetni a műanyag flakonokra és várhatóan ez év végéig kidolgozzák az erről szóló törvénytervezetet, az élelmiszer-ipari kamara azonban tiltakozik a betétdíj ellen (amit a sörösdobozokra is kiterjesztenének). A kamara szerint a koncepció több milliárd koronás többletkiadással járna, amit a gyártók és a vásárlók fizetnének meg, emellett higiéniai szempontból is kedvezőtlen lenne. Az érintettek úgy látják, a szelektív hulladékgyűjtés, valamint az újrahasznosítás rendszere bevált, nem kell ezt a betétdíj bevezetésével kiváltani. Csehországban tavaly a pet-flakonok 48 százalékát reciklálták, ám a környezetvédelmi tárca szerint ez az arány a betétdíj bevezetésével a duplájára is nőhetne.
A korábbi szlovák kormány 2005-ben azt tervezte, hogy betétdíjat vezet be pet-palackokra. Miklós László akkori környezetvédelmi miniszter szerint a díjak évi összege 3,6 milliárd korona (26,5 milliárd forint) körül lett volna, palackonként négy koronával számolva. A koncepció azonban fennakadt a gazdasági tárca, valamint a kiskereskedelmi üzlethálózatok ellenállásán, s azóta sem történt az ügyben semmi.
