Májusban a vártnál gyorsabb ütemben, 17,4 százalékkal nőtt az ipari termelés Szlovákiában éves összehasonlításban az áprilisi 14,8 százalék után – jelentette a pozsonyi statisztikai hivatal. Az elemzők 14 százalék alatti ütemet prognosztizáltak. A legfőbb húzóágazat továbbra is a járműgyártás, amelynek kibocsátása 76 százalékkal emelkedett az áprilisi 68,3 százalék után. A gyorsulásban szerepet játszik, hogy a nagyszombati PSA Peugeot-Citroën tavaly júniusban, a zsolnai Kia Motors pedig decemberben kezdett termelni. A feldolgozóipar májusban 18,7 százalékkal nőtt, és hasonló ütemben emelkedett az építőipari termelés is. Elemzők szerint az ipar 15 százalék feletti növekedési üteme a következő hónapokban is fenntartható: júliusban és augusztusban a nyári szabadságok miatt 10 százalék körülire mérséklődik az ütem, majd szeptembertől az év végéig 15 százalékos lesz a tempó. Szakértők szerint nem az autóágazat szárnyalása az igazán meglepő, hanem az energiaszektor (áramtermelés, gáztranzit, vízművek teljesítménye) magára találása, miután ennek teljesítménye áprilisban még 7,7 százalékos visszaesést mutatott, májusban viszont már 8,4 százalékkal bővült.
