Szlovákiában a kormány csak áprilisban terjesztette Brüsszel elé az európai uniós vidékfejlesztési program koncepciójának finanszírozási tervét, ami öt hónapos késést jelent. A 2007–2013 közötti időszakban a tervek szerint 11 milliárd euró támogatást oszthatnak szét. Erre a jelentős összegre annyira „ráült” a nemzeti párti Ján Slota által delegált Marián Janusek építésügyi és régiófejlesztési miniszter, hogy még a kormánykoalíció pártjai által irányított megyéknek se hagy beleszólást a pénz felhasználásába. A már jelzett késés miatt – mint Michael Mann, az uniós agrárbiztos szóvivője közölte – érdemben még nem is foglalkoztak a pozsonyi dokumentummal.
A lemaradásnak komoly ára van, ugyanis következményeként az idén eddig egyetlen koronát se látott Pozsony az átszámítva akár 10 milliárd szlovák koronát (mintegy 72,5 milliárd forintot) is kitevő 2007-es uniós mezőgazdasági támogatásokból. Magdalena Fajtová, a földművelési minisztérium szóvivője közölte: az a veszély nem fenyegeti a szlovák gazdákat, hogy végleg elesnek a brüsszeli pénzforrásoktól, legfeljebb az összeg kifizetésének egy része áttolódik 2008-ra. Emiatt viszont a gazdáknak a pénzforrások átmeneti elapadása miatt át kell értékelniük eddigi fejlesztési, beruházási koncepcióikat, kevesebb traktort, kombájnt, agrártechnikai eszközt tudnak vásárolni. Vladimír Kocárik, a szlovák agrárvállalkozók szövetségének vezetője szerint a szaktárca felelőtlen hozzáállása miatt jelentősen csökken az egész ágazat versenyképessége.
