BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

2010-re elkészül a Pozsony–Kassa sztráda

2007. július 4. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Pozsony és Kassa közötti autópálya nem 2013-ban készül el, ahogyan azzal a közlekedési minisztérium koncepciója számolt, hanem már 2010-re – közölte tegnap Robert Fico miniszterelnök, aki nem tartotta kizártnak, hogy a projekt megvalósításába a magántőkét is bevonják. Jelenleg Pozsonytól Zsolnáig lehet eljutni autópályán.
A szlovák kormány ugyanakkor úgy döntött, hogy 2009-től a kamionok és autóbuszok sztrádadíja a közlekedési tárca által beterjesztett javaslatnál 20 százalékkal alacsonyabb lesz, ami nagyjából megfelel a cseh és az osztrák árszintnek. Az eredeti koncepcióban a 3,5 tonnánál nehezebb járművek esetében áfa nélkül 2,38– 7,86 korona/kilométer sztrádahasználati díj szerepelt, a járművek tömegétől függően. A kormány arról is döntött, hogy 2009-ben a németországihoz hasonló, műholdas elektronikus útdíjat vezeti be, ami mintegy 2400 kilométernyi autópályára, gyorsforgalmi útra, I. és II. osztályú útra vonatkozik majd. A szakminiszter az első évben 4–4,5 milliárd korona (28,5–32 milliárd forint) bevételt vár az útdíjtól. A sztrádamatricák sem szűnnek meg, hiszen a 3,5 tonnánál könnyebb járművek esetében 2009-ben is ezt a módszert alkalmazzák.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet