BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lebontaná a Fico-kormány a szlovák nyugdíjrendszer második pillérét

2007. július 3. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Viera Tomanová szlovák munkaügyi és szociális miniszter a tárca kormányközi egyeztetésre váró törvénytervezetében azt javasolja, hogy 2008. január 1. és június 30. között tegyék lehetővé az önkéntes nyugdíjpénztárakból való kilépést. A kilépni szándékozók megkapnák az eddig felhalmozott megtakarításukat. A 2005 januárja óta működő szlovákiai második nyugdíjpillér számára ez igazi mélyütést jelentene, mivel beláthatatlan számú klienst csábíthat a távozásra. Peter Socha, a Magánnyugdíjpénztárak Szövetsége (ADSS) elnökének becslése szerint a havi átlagos befizetés 1200–1300 korona között mozog, ebben az esetben három év elteltével 45–50 ezer korona (körülbelül 350 ezer forint) készpénz illeti a klienst. Napjainkban 1,6 millió ügyfele van az önkéntes pénztáraknak, amelyek együttesen mintegy 40 milliárd koronát kezelnek. „Az az elképzelés, hogy az állam lehetővé teszi az embereknek a nyugdíjra megtakarított pénzük elköltését, egy más világból való koncepció. Nem hiszem el, hogy egy ilyen felelőtlen dolog nem akad fenn a tárcaközi egyeztetés szűrőjén, ugyanis ebben a formájában a nyugdíjrendszer teljes feldúlását jelentené” – nyilatkozta Socha, hozzátéve: a nyugdíjpénztárak természetesen megvizsgálják a jogi lehetőségeket, és szükség esetén ellenlépéseket tesznek. Ludovít Kaník, a Dzurinda-kormány egykori munkaügyi minisztere szerint a kormány a pénz elköltésének lehetőségével egyszerűen lefizeti a polgárokat, hogy visszacsalja őket az állami, deficites társadalombiztosítóba – azt viszont nem köti az orrukra, hogy ezzel a saját nyugdíjuk egy részét élik fel. A szaktárca szerint ha a tagok 5 százaléka kilép a magánnyugdíjpénztárakból, akkor 2008-ban máris 3,43 milliárd koronával javul a nyugdíjfolyósító állami társadalombiztosítás pénzügyi helyzete.
A törvénytervezet másik különlegessége, hogy a szülési szabadságon lévő kismamákat vagy a fogyatékos gyermeküket otthon nevelőket egyszerűen kiebrudalják a második pillérből. Utánuk az állam csak az állami pillérbe hajlandó befizetni a nyugdíjbiztosításukat. Emellett a törvénytervezet visszamenőleges hatállyal megállapítja: az ügyfélnek nem 10, hanem 15 évet kell az önkéntes nyugdíjpénztárban eltölteni, hogy a nyugdíjához jusson.
A tervezet szigorítja a korkedvezményes nyugdíjba vonulás lehetőségét is, sőt ez vonatkozna a már nyugdíjban lévőkre is. E lépéstől évi 1,8 milliárd korona megtakarítást várnak. Végezetül a szociális tárca növelni akarja a járulékok nagyságának befizetését megállapító kivetési alapot, vagyis az átlagbér 1,5-szeresénél többet keresők (ez most 28 142 koronánál kezdődik) nagyobb egészségbiztosítási díjat fizetnének, ami közel 350 ezer embert érintene negatívan.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet