BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sidó Zoltán, Pozsony

2007. június 21. csütörtök, 13:06

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Danica Paroulková, a szlovák versenyhivatal (PMÚ) elnöke szerint ha a Fico-kormány korlátozni akarja a magán egészségbiztosítók működését, akkor ez a szándék a szlovák alkotmányba ütközik, emellett Pozsony aláírta a beruházásvédelemről szóló nemzetközi egyezményt is, vagyis az érintett pénzintézetek mozgásterük csorbítása esetén jogi elégtételt vehetnek - írta a Sme cínű napilap.
Paroulková annak kapcsán címezte megállapításait Ivan Valentovic szlovák egészségügyi miniszternek, hogy a szaktárca kidolgozás alatt álló törvénytervezete meg akarja tiltani az egészségbiztosítóknak az osztalék kifizetését, továbbá le akarja faragni a társaságok működési költségét. Szlovákiában hat egészségbiztosító működik, ebből kettő állami (ezek kezében van a piac mintegy kétharmada), a fennmaradó négy pedig döntően külföldi, főleg osztrák és holland kézben van.
A Fico-kormány rendre támadja a magán egészségbiztosítókat, eredetileg fel akarta őket számolni, ám a két kisebb kormánypárt, a Meciar-féle HZDS és a Ján Slota vezette SNS május elején elvetette az egyetlen állami egészségbiztosítós rendszerhez való visszatérést. Ezért a kormányfő most a biztosítók mozgásterét szeretné szűkíteni. Az elveken túl az érintett négy társaság tavalyi együttes nyeresége 2 milliárd koronára (14,50 milliárd forint) rúgott, és ezt szeretné megkaparintani a pénzhiánnyal küszködő egészségügy számára. Robert Fico egyébként szenvedélyesen üldözi a nagyobb nyereséget felmutató magánvállalatokat, az elmúlt hetekben például a MOL-leány Slovnaft zsebében kutakodott, korábban az SPP szlovák gázművek profitját ostorozta, most az egészségbiztosítók vannak soron.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet