Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke nem tartja kizártnak, hogy immár másodszor is módosítsák a szlovák korona középárfolyamát – írta a Hospodárské Noviny. A lap szerint a szlovák fizetőeszköz folyamatos erősödése megnehezítheti az euró 2009-re tervezett bevezetését, mivel annak a pénzügyi stabilitás is feltétele. A szlovák korona 2005 novembere óta van az euró előszobájának számító ERM–2 árfolyamrendszerben, és annak idején 38,45 korona/euróban állapították meg a középárfolyamot, amitől plusz-mínusz 15 százalékkal lehet eltérni. A 2005 második fele óta tartó váratlanul gyors gazdasági növekedés folytán azonban megállíthatatlanul erősödik a korona, ezért idén márciusban módosították a sávot, és az új középárfolyam 35,44 korona/euró lett. De a jelek szerint ez sem elegendő: idén tavasszal mélyen 34 korona alá esett az euró kurzusa, ezért az a hír terjedt el, hogy a végleges korona/euró árfolyamot 2008 közepén valahol 32-33 korona/euró körül állapítják majd meg.
Az eurózónába eddig belépett országok esetében egyébként az ERM–2 rendszerben megállapított fix középárfolyam volt a döntő az euró bevezetésekor, így nem kizárt, hogy a dátum közeledtével a kedvezőbb átváltási árfolyam érdekében gyengíteni próbálják a koronát. Az utóbbi egy hétben egyébként gyengült is a szlovák fizetőeszköz. Ez azonban az infláció gyorsulásával járhat, hiszen a pénzromlás üteme egyebek között azért lassult az utóbbi hónapokban két százalék közelébe, mert az árfelhajtó tényezőket ellensúlyozza az erősödő korona. Márpedig ha ismét gyorsulni kezd az infláció, akkor Szlovákia búcsút inthet az eurónak, tehát egyfajta csapdahelyzetről van szó.
