BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megszűnik az uniós kukoricafelvásárlás

2007. június 11. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Európai Unió mezőgazdasági miniszterei az előzetes híreknek megfelelően tegnap Luxemburgban megegyeztek arról, hogy fokozatosan megszüntetik a kukorica intervenciós felvásárlását. A megállapodás szerint a 2007/2008-as évre 1,5 millió tonnás felvásárlási küszöb lép életbe, amely 2008/2009-ben 700 000 tonnára, 2009/2010-től – vagyis 2009. július 1-jétől – pedig nullára csökken (NAPI Gazdaság, 2007 június 11., 3. oldal). A lépés magyar szempontból hátrányos, hiszen Magyarország az EU legnagyobb kukoricatermelője, ám még mindig kedvezőbb, mint az Európai Bizottság eredeti javaslata, amely azonnali hatállyal vetett volna véget a közösségi felvásárlásnak. Tény azonban, hogy a rövidesen kifutó gazdasági évben a magyar gazdák nem ajánlottak fel intervencióra kukoricát, mert készleteiket közvetlenül tudták értékesíteni a piacon.
Brüsszel egyébként akkor kongatta meg a vészharangot, amikor az intervenciós gabonakészletének immár negyven százalékát a tartós tárolásra alkalmatlan kukorica tette ki. Románia és Bulgária csatlakozásával pedig megnőtt a veszélye annak, hogy további eladhatatlan készletek terhelnék az uniós kasszát és tárolókat. Mariann Fischer Boel mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztos üdvözölte a miniszterek döntését és kijelentette: „Az a jó, ha a gazdák a piacra termelnek, és nem az intervenció miatt. A 2003-ban bevezetett reformoknak éppen ez a lényege. A rozsintervenció 2003-as megszüntetése is dinamikusabb piacot és jobb árakat eredményezett. A kukorica esetében is hasonló hatásra számítok.”

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet