BUX 139351.98 0,04 %
OTP 45130 -0,38 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem megfelelő a cseh konvergenciaprogram

2007. május 30. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Európai Bizottság (EB) bírálja az új cseh konvergenciaprogramot, mert nem biztosítja a cél elérését, hogy a GDP-arányos államháztartási hiány 2008-ra 3 százalék alá süllyedjen. Ellenkezőleg, az aktualizált program késlelteti a túlzott mértékű deficit lefaragását, jóllehet a hiányt már tavaly sikerült 3 százalék alá szorítani, és a gazdasági növekedés is erősebb a vártnál. Csökkentés helyett idén jelentősen emelkedik a kiadási oldal, amit minél előbb korrigálni kellene, mert még van rá mód – fűzött kommentárt a jelentéshez Joaquín Almunia, az EB monetáris politikáért felelős tagja. Brüsszel ezért azt javasolja az uniós pénzügyminisztereknek, hogy július 10-i ülésükön állapítsák meg: Prága nem fogadta meg a miniszterek 2004-es ajánlásait, és szólítsa fel a kormányt, tartsa be a 2008-as határidőt, továbbá tegyen lépéseket a lakosság elöregedésével összefüggő kiadások megfékezésére.
A 2007 januárjában megalakult új cseh kormány márciusban nyújtotta be Brüsszelnek az új konvergenciaprogramot, amely 2008-ra 3,5, 2009-re 3,2 százalékos deficittel számol, vagyis feladja a túlzott hiány megszüntetésének korábbi menetrendjét, amely már 2008-ra is 3 százalék alatti hiányt vállalt. (A program nem tűz ki céldátumot az euró bevezetésére.) A kormány egyébként nemrég adó- és szociális reformcsomagot fogadott el, amitől azt várja, hogy már 2009-re 3,2 százalékra mérséklődik a deficit. Zdenek Tuma, a prágai jegybank elnöke azonban kedden úgy nyilatkozott, a tervezett lépések nem elég erőteljesek ahhoz, hogy hosszú távon biztosítsák a költségvetési stabilitást. Az EB ugyancsak bírálta, hogy a középtávra tervezett egyszázalékos deficit elérését a terv 2013-ra tolta ki, ami egyéves csúszást jelent a korábbihoz képest, ráadásul túl van a belátható „horizonton”. A közlemény elismerően nyugtázza, hogy jelenleg csak 30,6 százalékos a GDP-arányos államadósság, de bírálja, hogy a vonatkozó időszakban további két százalékkal emelkedik.
A bírálatból Ausztriának is kijutott, amelynek stabilitási és növekedési programja az EB szerint nem elég ambiciózus. Bécs 2010-re akarja elérni az államháztartási egyensúlyt, de a 2009-re és 2010-re szóló program kockázati elemeket tartalmaz, pedig a kedvező gazdasági feltételek lehetővé teszik a terv megvalósítását, hogy a tavalyi 1,1 százalékos hiány után 2010-ben már 0,4 százalékos szufficitet érjenek el. Az EB nincs meggyőződve arról, hogy a közigazgatási reform a kívánt megtakarításhoz vezet, márpedig ebből kívánják fedezni a programban jelzett esetleges adócsökkentést.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet