BUX 139428.52 0,09 %
OTP 45140 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Korlátoznák a dohányzást az európaiak

2007. május 28. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Unió 27 országának, a dohányipar képviselőinek, a fogyasztói szervezeteknek május 31-éig kell eljuttatniuk javaslataikat az Európai Bizottsághoz (EB) arra, hogy milyen intézkedésekkel kellene visszaszorítani a dohányzást. Az EB 2008 elejére fogalmazza meg a maga végső ajánlásait – az egyes országok eddigi lépéseinek ismeretében ezek minden bizonnyal a nyilvános helyen való füstölés minden eddiginél szigorúbb korlátozását célozzák majd.
Az uniós országok közül – sőt a világon – elsőként Írországban tiltották be a dohányzást minden zárt nyilvános helyen, még 2004-ben, a példát hamarosan követte Olaszország, Málta, majd kicsit lazábban Svédország. Tilos ma már rágyújtani a skóciai és a walesi vendéglátóhelyeken, munkahelyeken és közintézményekben is, Anglia pedig július 1-jétől csatlakozik e téren a szigetország többi részéhez. Nemrég fogadták el a korlátozó intézkedéseket Portugáliában (bár ott az éttermek egy részében továbbra is lehet füstölni), és még ebben a félévben várható a szlovén törvényhozás hasonló döntése is. Az évek óta egyre erősödő dohányzásellenes kampány nem csak a politikai körökben járt eredménnyel. Az unió lakosságának 88 százaléka támogatja a dohányzás visszaszorítását – derül ki az Eurobarometer legfrissebb felméréséből –, jóllehet a 15 évnél idősebbek 32 százaléka rendszeresen dohányzik. Az egyes országok adatai is azt támasztják alá, hogy a tilalmakat ott támogatják a legjobban, ahol már érvényben vannak; érdekes módon a megkérdezettek négyötöde abban a hiszemben van, hogy bizonyos korlátokat már mindenütt felállítottak. Ez lökést adhat az EB törekvésének, hogy legkésőbb 2009-ben megtiltsák a dohányzást a közintézményekben és munkahelyeken; 2007-től egyébként már tilos a dohányzás az Európai Parlament és az EB minden irodájában. Az EU-ban a 15 esztendősnél idősebbek 47 százaléka még sohasem gyújtott rá. A legtöbb dohányos a görögök (42 százalék), valamint a magyarok, lettek és bolgárok (36 százalék) körében van. A tilalom európai támogatói főleg azzal értenek egyet, hogy ne lehessen rágyújtani a hivatalokban, közlekedési eszközökön, repülőtereken, boltokban és általában a munkahelyeken, azzal azonban csak a megkérdezettek 62 százaléka ért egyet, hogy a kávéházakban, bárokban, kocsmákban is teljes legyen a füstmentesség (a nikotinmentes éttermeket viszont 77 százalék szeretné). Május harmadika egyébként a dohányzásellenes világnap, ezt az alkalmat ragadja majd meg Markos Kiprianou, az EB közegészségügyért felelős tagja, hogy széles körű kampányt indítson a leszokni akarók segítésére. Vannak olyan tagállamok, ahol a dohányosok csaknem fele ismerte el, hogy a megelőző 12 hónapban sikertelenül próbált megszabadulni káros szenvedélyétől (a brit dohányosok 46, a magyarok 43 százaléka tartozik ide). A cél az, hogy drasztikusan csökkentsék a dohányzással összefüggő betegségek számát – becslések szerint évente 650 ezer ember halálát okozza az aktív dohányzás, míg a passzív 80 ezer áldozatot szed.

Szabó Márta
Szabó Márta
Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet