BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Érzi már Bécs szívóhatását a pozsonyi reptér

2007. május 17. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hatévi dinamikus bővülés után áprilisban első ízben visszaesett a pozsonyi repülőtér utasforgalma: 132 ezer utas fordult meg a légikikötőben, ami tízezerrel, azaz hét százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Tavaly áprilisban még 79 százalékos volt az éves növekedés. A korábbi dinamikus növekedés után idén az első négy hónapban csak 1,1 százalékkal emelkedett az utasforgalom éves összehasonlításban. A megtorpanás oka egyrészt az, hogy csődbe ment az osztrák tulajdonú szlovák légitársaság (Slovenské Aerolínie, SA), másrészt hogy érződik a bécsi repülőtér szívóhatása. A Pozsonyban mindeddig piacvezető SkyEurope ugyanis március végétől Bécsből 16 városba több mint 60 új járatot indított, emellett a Pozsony–Szófia és a Pozsony–Bukarest járatokat is áttelepítette Bécs-Schwechatba. Áprilisban már nem is a SkyEurope, hanem a Ryanair számított a pozsonyi reptér legnagyobb forgalmú légitársaságának. A Fico-kormány tavaly októberben leállította az előző kormány által megkezdett privatizációt, amelynek keretében a meghirdetett nemzetközi tenderen győztes osztrák–szlovák TwoOne konzorcium vette volna meg a létesítményt üzemeltető vállalat 66 százalékát. Ezzel elmaradt a konzorcium által ígért 9,3 milliárd korona összegű fejlesztés is, és most állami forrásból évente csupán 100–500 millió korona közötti beruházásra van kilátás. Ráadásul a bécsi repülőtér most intenzív versenybe kezdett Pozsony ellen – ennek első előjele az áprilisi megtorpanás.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet