BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tíz százalék felett növekedik a szlovák gazdaság

2007. május 13. vasárnap, 16:31

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Sidó Zoltán, Pozsony
Szlovákia gazdasági növekedése 2007 első felében tovább gyorsul. Míg 2006 harmadik negyedévében a bruttó hazai termék (GDP) 9,8 százalékkal, az utolsó negyedévben pedig 9,6 százalékkal nőtt, addig 2007 első három hónapjára a SITA szlovák hírügynökség által megkérdezett elemzők már 10 százalék feletti növekményt prognosztizálnak. Mária Valachyová, a Slovenská Sporitelna takarékpénztár szakértője szerint az első negyedévi GDP 10,6 százalékkal nő 2006 hasonló időszakához képest, Martin Lenko, a Vseobecná Úverová Banka, Szlovákia második legnagyobb pénzintézetének elemzője 10,2 százalékot vár, a CSOB Banka analitikusa pedig 10,8 százalékot prognosztizál. A száguldás az információtechnológiai és az autóipari ágazat felfutásának, továbbá ezek erősödő kivitelének köszönhető, emellett a belső kereslet is bővül.
Ugyanakkor közölték, hogy Szlovákia külkereskedelmi hiánya 4,6 milliárd koronát (184 millió dollár) tett ki márciusban. Februárban 2,9 milliárd korona volt a deficit. Elemzők szerint a deficit a következő hónapokban csökkenni fog, mivel a Kia- és a PSA-gyárban is a termelés növekedésére lehet számítani. A tavalyi év egésze 93 milliárd koronás külkereskedelmi hiányt hozott, a várakozások szerint azonban csupán 30 milliárd korona lesz a deficit.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet