BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákia jelentősen csökkenti deficitjét

2007. május 9. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák kormány szerdai ülésén elfogadott koncepció a korábbinál is ambiciózusabb ütemben szeretné 2010-ig csökkenteni az államháztartási hiányt. Ján Pociatek pénzügyminiszter figyelembe vette az Európai Bizottság ajánlását, hogy Pozsony a gyors gazdasági növekedést kihasználva a tervezettnél jobban is takarékoskodhatna, így feszesebb ütemtervet terjesztett a kabinet elé. A jóváhagyott koncepció értelmében 2008-ban a bruttó hazai termékhez viszonyított államháztartási hiány nem 2,44, hanem 2,34 százalék lesz, és ugyancsak 0,1 százalékpontos hiánylefaragást terveznek 2009-re és 2010-re: 2009-ben 1,84, 2010-ben pedig 0,84 százalékos hiánnyal számolnak. Szlovákia 2006-ot 55,4 milliárd koronás, a GDP 3,4 százalékát kitevő deficittel zárta, amiben benne van a második nyugdíjpillér 18,2 milliárdos hiánya (ez a GDP 1,1 százaléka); az utóbbi nélkül tehát csak 2,3 százalékos lett volna a deficit. Pozsony 2009-ben szeretné bevezetni az eurót, az ehhez szükséges maastrichti kritériumok három százalék alatti államháztartási hiányt írnak elő. A pénzügyi tárca dokumentuma 2010-ig évi 6,3 százalékos gazdasági növekedéssel, évi 1,9–2,4 százalékos inflációval és tíz százalék alatti munkanélküliséggel számol.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet