BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Drága lesz az euró bevezetése Szlovákiában

2007. május 3. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák bankok profitjából jócskán le fognak faragni az euró bevezetésével kapcsolatos kiadások – nyilatkozta Ladislav Uncovsky, a szlovák bankszövetség (SBA) igazgatója. A három legnagyobb szlovák bankkal nagyság tekintetében egybevethető egyik szlovén bank közlése szerint a 2007-es euróbevezetés számára 22 millió euróba került, így várhatóan ezeknek a bankoknak is nagyjából ekkora költséggel kell számolniuk. Az euróbevezetés komoly információtechnológiai beruházásokat tesz majd szükségessé, emellett további korona-százmilliókat kell fordítani az egységes európai fizetési zóna (SEPA) bevezetésére – mondta Uncovsky.
Szerencsére a szlovák bankok rendkívül nyereségesek, így állni tudják majd a kiadásokat. A szlovák bankszektor nettó nyeresége tavaly 14,1 százalékkal, 15,856 milliárd koronára (472 millió euró) nőtt, az idei első negyedévben további 20,9 százalékkal emelkedett a profit és elérte az 5,021 milliárd koronát. A profitnövekedés döntően a jelentős kamatmarzsoknak és a kezelési költségeknek köszönhető. Márciusban a Hospodárske Noviny szerint az egy- vagy kétéves lekötésű betétek utáni kamat átlagosan csak 3,5 százalék, miközben az áruvásárlási kölcsönök és egyéb, legfeljebb ötéves futamidejű lakossági kölcsönök átlagos kamata 14,75 százalék. Ráadásul a lakosság hiteligényei is látványosan nőnek. Csak tavaly 46 százalékkal emelkedtek az áruvásárlási kölcsönök, további 30,8 százalékkal pedig a lakásvásárlással kapcsolatos hitelek volumene. Összességében a banki hitelek 2006-ban 20 százalékkal növekedve elérték a 668 milliárd koronát.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet