A cseh államháztartási reformcsomag részeként kedden bejelentették, hogy a kormány be akarja vezetni a recept-, vizit- és kórházi napidíjat. Ezek összegét nem közölték, de Tomás Julínek egészségügyi miniszter korábban elmondta: ha a parlament is elfogadja, 2008-tól 50 korona (450 forint) vizitdíjat, ugyanekkora kórházi napidíjat és 20 korona receptdíjat vezetnek be a cseh egészségügyben. E díjak felső határa várhatóan évi 3000 korona (27 ezer forint) lesz. A szociálisan leginkább rászorulók, a gyerekek és a krónikus betegek várhatóan mentesülhetnek a fizetés alól.
Az egészségügy fizetőssé tételét az kényszeríti ki, hogy a rendelőintézetek az évi átlagos 15-szöri látogatással az EU-n belül az élbolyba tartoznak. Az egészségügyi miniszter számításai szerint az egészségbiztosítók évente 7 milliárd koronát takaríthatnak meg az indokolatlan egészségügyi szolgáltatások megszüntetésével. Az egészségügyre szánt kiadások 2002 és 2007 között 173 milliárd koronáról 214 milliárdra emelkedtek. Már az előző kormány tervbe vette – mivel az egészségügy hiánya 2005-ben meghaladta az 5 milliárd koronát – hasonló reform bevezetését tavaly novemberre, ez azonban a kormányváltás miatt nem valósulhatott meg.
