Szlovákia autóipara tavaly összesen 443 milliárd korona (mintegy 3150 milliárd forint) árbevételt ért el – 34,2 százalékkal többet, mint egy évvel korábban – és az ország ipari termelésének 28,4 százalékát adta. Ez annak köszönhető, hogy mindhárom odatelepült összeszerelő üzem megkezdte termelését – közölte pénteken Jozef Uhrík, a Szlovák Autóipari Szövetség (ZAP) elnöke. Szinte a teljes termelés exportra megy: az autógyárak 2006-os kivitele az előző évhez képest 40 százalékkal nőtt, értéke elérte a 402 milliárd koronát, ez a teljes szlovák kivitel 32,4 százaléka. A pozsonyi Volkswagen, a nagyszombati Peugeot-Citroën és a zsolnai Kia futószalagjait tavaly összesen 295 390 gépkocsi hagyta el, mintegy 80 ezerrel több, mint 2005-ben; a ZAP elnöke idén 500 ezer autót meghaladó termeléssel számol, 2010-re pedig 800 ezer is lehet a szám. A járműipar felfutása a foglalkoztatottak számán is látszik: 2005-ben az ágazat összesen 57 376 főnek adott munkát, tavaly 66 875-nek. A ZAP prognózisa szerint 2007 és 2010 között összesen 45 ezer új állást teremtenek, bár a szakképzett munkaerő hiánya már ma is gondot jelent.
