A következő három évben az összesen 480 ezer állami alkalmazott közül 41 ezertől akar megválni a cseh kormány – tudta meg a Mladá Fronta Dnes –, ebből 20 ezer pedagógus, 8500 hivatalnok, 5000 rendőr és több mint 6000 vámtiszt. A pénzügyminisztérium terve már kész, és ha a program valóban megvalósul, 21,6 milliárd cseh korona (mintegy 200 milliárd forint) takarítható meg – mondta Eduard Janota pénzügyminiszter-helyettes. A Topolánek-kormány néhány héten belül megvitatja a koncepciót; a lap szerint a legkeményebb ellenállás a szakszervezetek és a pedagógusok részéről várható, hiszen az utóbbiak 150 ezres gárdája közel 14 százalékkal fogyatkozna meg. Csehországban nem először hirdetik meg az államapparátus leépítését: az előző, szociáldemokrata kabinet három év alatt 30 ezer fő leépítését tűzte ki célul, ebből 15 ezres csökkentés valósult meg. Az újra meghirdetett karcsúsítás oka, hogy egyre jobban mélyül az éves állami költségvetés hiánya (jövőre 180 milliárd koronás deficit fenyeget), ezért a szociális juttatások, a munkanélküli-segélyek és a családi pótlékok lefaragása is felmerült.
Szlovákiában a Fico-kormány az év elejétől szorgalmazza minden minisztérium és főhivatal létszámának egységes, 20 százalékos lefaragását; ezzel több mint 29 ezer állami alkalmazottól válnának meg, beleértve a szaktárcák alá tartozó hivatalok, országos intézmények állományát is. A minisztériumok többsége szerint legfeljebb 8-10 százalékos létszámleépítés volna reális, hiszen az uniós alapokból érkező források, illetve az uniós pályázatok elbírálása miatt meg kell erősíteni egyes részlegeket. A Pravda napilap információja szerint a szlovák minisztériumokban összesen 830, az uniós forrásokkal kapcsolatos állás nincs betöltve, a hiányra már az Európai Bizottság is figyelmeztetett. Ha ez így marad, veszélybe kerül a 2007 és 2013 között várható 11,5 milliárd eurós uniós forrás intenzív kihasználása.
