BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre egykulcsos adó lesz Csehországban?

2007. március 19. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Miroslav Kalousek cseh pénzügyminiszter azt javasolja a kormánynak, hogy a jövő évtől szlovák mintára egykulcsos személyi jövedelemadót vezessenek be – tudta meg a Mladá Frontá Dnes. A prágai lap által megszellőztetett tervezet szerint 15 százalékos egységes kulcs váltaná fel a 12 és 32 százalékos jelenlegi kulcsot. Ezzel párhuzamosan a társasági adó a mostani 24 százalékról 2010-re 19 százalékra süllyedhet. Az adócsökkentés évi mintegy 16 milliárd korona (kb. 155 milliárd forint) bevételkiesést okoz az állami költségvetésben, ezért a tervek szerint az általános forgalmi adó alsó kulcsát 5 százalékról 9-re emelnék, ami 25 milliárdos többletbevételt generál. (A felső áfakulcs 19 százalékos marad.) Az áfakulcs emelése ugyanakkor megdrágítja az alapvető élelmiszereket, a gyógyszereket, a tömegközlekedést és a vízdíjat. Az árfelhajtó tényező miatt a Mladá Frontá Dnes szerint az egykulcsos személyi jövedelemadó bevezetése csak a havi 35 ezer korona feletti keresetűeknek lenne kedvező, miközben az átlagbér 21 ezer korona körül mozog. Ezért a kisebb keresetűek és a nyugdíjasok számára kompenzációs rendszert dolgoz ki a Topolánek-kabinet.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet