A cseh kormány tegnap jóváhagyta, a gazdasági kabinet korábbi javaslatát, hogy a prágai tőzsdén értékesítsék a CEZ cseh villamos művek hét százalékát a 67,6 százalékos állami pakettből. A kormány néhány héten belül véglegesíti az elképzelést. A jelenlegi tőzsdei árfolyam mellett a hétszázalékos részvénycsomag 36,2 milliárd cseh koronát ér (kb. 321 milliárd forint). Vagy beismerjük, hogy az idei költségvetés tényleges hiánya 122 milliárd koronára kúszik fel, vagy egyszeri nagyobb bevételre teszünk szert a CEZ részleges eladásával. Mi az utóbbit választottuk – közölte Miroslav Kalousek pénzügyminiszter. A parlament a 2007-es állami büdzsé elfogadásakor 91,3 milliárd koronás deficitet hagyott jóvá, azonban ebbe nem számolta bele az útépítési alap megnövekedett igényeit. Ales Rebícek közlekedési miniszter szerint az intenzív sztrádaprogram finanszírozása érdekében legkésőbb a harmadik negyedévben szükség lesz a pénzre, ha ez nem sikerül, akkor nem kezdhetik el a már jóváhagyott építkezéseket.
Korábban felmerült a prágai reptér értékesítése is, ám ezt a privatizációt az év végéig már nem lehet lebonyolítani. A hétszázalékos részvénycsomag viszont gyorsan eladható, ráadásul a CEZ jelezte, felvásárolná saját értékpapírjait. Az állam az eladás ellenére is megmaradna a CEZ többségi részvényesének, bár tulajdonrésze az eddigi 67 százalékról 60-ra csökkenne.
