A tegnaptól érvényes árfolyamsáv-eltolás következtében a szlovák korona napközben 32,710 korona/euró szintre emelkedett, azaz egyetlen nap leforgása alatt 3 százalékkal erősödött az euróhoz viszonyítva. Ilyen gyors egynapi erősödésre még nem volt példa a szlovák fizetőeszköz történetében, az ERM–2-be történt 2005. novemberi belépéskor is csak 1,5 százalékos árfolyam-emelkedést regisztráltak. A szlovák jegybank (NBS) már a délelőtt folyamán jelezte, ez a kurzus elfogadhatatlan, Ivan Sramko jegybankelnök szóbeli intervenciója azonban nem használt, a londoni bankok tovább erősítették koronában szerzett pozícióikat. A jegybank hivatalos, keddre szóló árfolyamlistája szerint a korona tegnap 0,3-0,3 koronával erősödött a forinttal és a cseh koronával szemben. A nagyobb szlovák exportcégek erősen berzenkednek az erősödés miatt: a legnagyobb szlovák cégeket tömörítő Klub 500 szervezet tegnap közleményben jelezte: csak a 3 százalékos ugrás éves szinten 1,5 milliárd korona veszteséget okoz tagvállalataik számára.
Marek Gábris, a CSOB belga–cseh bank makrogazdasági elemzője kérdésünkre közölte: míg korábban azzal számoltak, hogy Szlovákia 2009-ben 33 korona körüli árfolyamon vezetheti be az eurót, most már 31,50-es kurzust prognosztizálnak. A CTK cseh hírügynökség szerint a KBC belga bankcsoport úgy látja, hogy a korona ezek után akár a csillagos égig emelkedhet. Szakértők emlékeztetnek, hogy a szlovák jegybank a múlt héten már mintegy 500 millió korona értékben vásárolt eurót az árfolyam gyengítése céljából, mindhiába. Pavel Sobísek, a HVB Bank elemzője szerint viszont a korona 3 százalékos erősödése nem olyan jelentős, hogy veszélyeztetné az ország gazdaságának versenyképességét. Sobísek hozzátette: a szlovák gazdaság jól teljesít, a gazdasági reformok pedig kellően előkészítették a terepet az euró 2009-es, zökkenőmentes átvételére.
