A dél-koreai Samsung Electronics tegnap megerősítette, hogy Szlovákiában, Nagyszombat közelében egy új, folyadékkristályos (lcd) monitorokat gyártó üzemet épít fel (NAPI Gazdaság, 2007. március 7., 6. oldal). A beharangozott 600 millió dolláros invesztíció helyett eddig csupán 155 millió dollár volumenű ügyletet hagytak jóvá; a Samsung ezt azzal magyarázza, hogy a teljes összeg egyelőre nem tisztázott. Jana Murínová, a külföldi beruházások útját egyengető SARIO ügynökség szóvivője közölte: az üzem már 2008 márciusában működhet. A Samsung 2002 óta van jelen Szlovákiában, galántai gyárában 3800 főt foglalkoztat, eddig 4 milliárd koronát (28,5 milliárd forint) ruházott be, tavalyi forgalma 85,8 milliárd szlovák koronára rúgott és máris az ország öt legnagyobb exportőrének egyike. Szlovák lapok szerint a társaság tervezett második telephelye további 5–7 távol-keleti beszállítót vonzhat. „A Samsung lcd-gyára mintegy 1200 munkahelyet teremt, a beszállítói pedig együttesen újabb 4500 főnek adhatnak munkát” – nyilatkozta Lubomír Jahnátek gazdasági miniszter.
A hír hatására a szlovák fizetőeszköz ismét erősödni kezdett, csütörtökön már csak 33,800 koronát ért az euró (a jegybank délután interveniált is). A korona árfolyamát a száguldó növekedést tükröző friss mutatók erősítették az elmúlt napokban. „Leváltunk a régiótól. Talán új vezetőként tekintenek ránk” – kommentálta a pénzpiaci fejleményeket Eduard Pracko, az OTP Banka Slovensko elemzője.
