Már nemcsak az ellenzék és a munkaadók tiltakoznak a szlovák munkatörvénykönyv tervezett módosítása ellen, hanem a kormánypárti, Vladimír Meciar vezette HZDS és a nacionalista SNS is túlzónak tartja a szociális tárca elképzeléseit. Robert Fico miniszterelnök pártja, a Smer ugyanis – a szakszervezeteknek tett ígéretét beváltva – erősíteni akarja a szakszervezetek pozícióit, ezenkívül meg akarja nyirbálni a meghatározott időre történő munkavállalást – három évre maximálná azt –, továbbá évi 250-ről 150 órára akarja csökkenteni a túlórák számát. Emellett a javaslat szerint minden, 250 főnél többet alkalmazó társaságnál függetlenített szakszervezeti vezetőt kell foglalkoztatni, ami a munkaadóknak éves és országos szinten több mint 400 millió koronás többletkiadást jelent – közölte Jozef Spirko, a Munkaadók Országos Uniójának (RÚZ) alelnöke. Ezzel legalább ezer új állás jönne létre, ám ezek nem produktív munkahelyek – figyelmeztetett Spirko. Az alelnök szerint Szlovákiában napjainkban mintegy 380 ezer egyéni vállalkozó működik, akiknek 20 százaléka kis- és középvállalatok bedolgozója. Ha a meghatározott időre szóló munkavállalást korlátozni fogják, akkor az érintettek vagy a munkaközvetítőknél kötnek ki, vagy a feketegazdaságba menekülnek.
A módosított munkatörvénykönyv csökkenti a vállalatok hatékonyságát – állítja a Szlovák Vállalkozói Szövetség (PAS), amely ismertette a 46 cégre kiterjedő felmérésének végeredményét. A vállalkozók szerint a munkatörvénykönyvben várható változások átlagosan 2,75 százalékkal növelik a kiadásokat, a foglalkoztatottak számát pedig 0,16 százalékkal faragják le. A szervezet úgy látja, főleg a túlórák számának korlátozása okozna többletköltségeket.
