Ha a prágai parlament is elfogadja, 2008-tól 50 korona (450 forint) vizitdíjat, ugyanekkora kórházi napidíjat és 20 korona receptdíjat vezetnek be a cseh egészségügyben – jelentette be Tomás Julínek egészségügyi miniszter. Ugyancsak 50 koronát kell fizetni a sürgősségi ellátásért. A befizetett díjak felső határa várhatóan évi 3000 korona (kb. 27 ezer forint) lesz. A szociálisan leginkább rászorulók, a gyerekek és a krónikus betegek várhatóan mentesülhetnek a fizetés alól. A pénzügyi terhekért cserébe viszont többletjogokat kaphatnak a páciensek: világosan megszabnák, hogy legfeljebb hány napig kell majd várakozni egy-egy orvosi beavatkozásra, a Mladá Fronta Dnes szerint a műtétre legfeljebb az állandó lakóhelytől számított 60 kilométeres körzetben kerülhet sor. Az egészségügy fizetőssé tételét az kényszeríti ki, hogy a rendelőintézetek az évi átlagos 15-szöri látogatásával az EU-n belül az élbolyba tartoznak. Az egészségügyi miniszter számításai szerint az egészségbiztosítók évente 7 milliárd koronát takaríthatnak meg az indokolatlan egészségügyi szolgáltatások megszűnésével. Az egészségügyre szánt kiadások 2002 és 2007 között 173 milliárd koronáról 214 milliárdra emelkedtek.
Ezenkívül tervezik az egészségbiztosítók részvénytársasággá alakítását, hogy versenyhelyzet alakuljon ki, azaz az ügyfél válogathat a biztosítók között. A biztosítási díj a szolgáltatástól függ: aki csak alapellátást akar, kevesebbet fizet, mint aki több mindenre kiterjedőt. A jobbközép kormány eddigi legmerészebb reformját támogatja a Polgári Demokrata Párt (ODS), a Néppárt és a zöldek, viszont ellenzi a szociáldemokrata és a kommunista párt. A parlamentben kiegyenlítettek az erőviszonyok, a mérleg nyelvét az a két „disszidens” szociáldemokrata képviselő jelenti, akikről egyelőre nem lehet tudni, megszavazzák-e a reformcsomagot.
